Powtórka z Disneya – "Auta 3"Zygzak McQueen odnosi kolejne zwycięstwa, jest idolem małych aut, budzi respekt wśród innych zawodników. Gdy podczas zawodów przegrywa o włos z nowym konkurentem, jest zaskoczony. Nie tylko on – jego rywale też. Okazuje się, że „nowy” jest maszyną nafaszerowaną technologią, potrafi bez trudu rozwinąć prędkości, o których Zygzakowi się nawet nie śniło. Kolejni „starzy wyjadacze” zaczynają rezygnować z wyścigów, a na ich miejsca przychodzą pojazdy podobne do Sztorma. Czy Zygzak też odejdzie?

Auta 3 to kolejny film Disneya, w którym głównymi bohaterami są pojazdy. Pierwsza bajka z tej serii miała premierę w 2006 roku, druga część – w 2011. Auta 3 zadebiutowały na ekranach kin w 2017. W bajce ponownie usłyszymy Piotra Adamczyka w roli Zygzaka. Oprócz niego usłyszymy także Antoniego Pawlickiego jako Sztorma, Wiktorię Wolańską w roli Cruz i Mariana Opanię jako Złomka (zamiast Witolda Pyrkosza; Złomka jest tak mało na ekranie, że czasem trudno wychwycić różnicę). Nie zabrakło też znanych z poprzednich filmów głosów Jerzego Kryszaka, Daniela Olbrychskiego, Artura Barcisia, Krzysztofa Kowalewskiego czy Doroty Segdy.

Głównym wątkiem bajki jest kariera Zygzaka. Maszyny takie jak on przestają być liderami w wyścigach, pojawiają się nowi zawodnicy – nie tylko napakowani nowinkami technicznymi, lecz także trenujący zupełnie inaczej. Nowa generacja detronizuje dotychczasowych zwycięzców. Kolejni znajomi McQueena zaczynają się wycofywać, tylko on nie chce kończyć kariery. Jego upór i brak rozwagi powodują, że Zygzak ma poważny wypadek. Na kilka tygodniu musi opuścić tor i udać się na rehabilitację.
 
foto Disney/Pixar, źródło
Zygzak nie poddaje się, chce wrócić do wyścigów. Wcześniej jednak musi odbyć treningi i nabrać utraconej formy. Czasu nie da się niestety oszukać – Zygzak nie jest już młody, co podkreślają na każdym kroku inne maszyny, często dość nieświadomie wbijając mu szpilę stwierdzeniami, że od dziecka są jego fanami czy lata temu oglądali jego pierwszy start. McQueen jest dumny, uparty i lekceważy rady innych, przez co pakuje się w nowe kłopoty. Czy trenerka Cruz pomoże mu wrócić do formy?
 
foto Disney/Pixar, źródło
W tle są jeszcze inne tematy, które na pewno zauważy dorosły widz. Po pierwsze nowi zawodnicy są pewni siebie i za nic mają sobie „starą” ligę. Wiedzą, że są lepsi od poprzedniego pokolenia i traktują je z góry, bez szacunku. W bajce pojawia się też kwestia spełniania marzeń i odchodzenia w cień – obie te rzeczy dotyczą zarówno Zygzaka, jak i Cruz. 
 
foto Disney/Pixar, źródło
Zachwycające w animacji są szczegóły. Czasem, gdy pokazywano detale, trudno było rozpoznać, że jest to bajka. Miałam wrażenie, że oglądam sceny nakręcone kamerą, nie wykreowane przez komputer. Doskonała realizacja, jestem pełna podziwu.
 
foto Disney/Pixar, źródło
Auta 3 to bajka pełna humoru, ale też refleksji. Byłam zaskoczona historią, którą otrzymałam. Spodziewałam się czegoś innego – szczególnie jeśli chodzi o zakończenie bajki. Szczerze? Dobrze, że moje marzenia się nie spełniły, bo dostałam wzruszający obraz, który doskonale się ogląda. Na pewno spodoba się dzieciom, bo jest pełen zabawnych scen, wartkiej akcji, nowinek technologicznych. Myślę, że dorośli również nie będą się nudzić. To historia bardzo uniwersalna, pięknie przedstawiona i z przesłaniem. O niebo lepsza od drugiej części.

3 komentarze:

  1. W sumie... cała seria nigdy nie bardzo mnie interesowała. Wolałam bardziej dziewczyńskie klimaty. Trójki chyba nawet nie oglądałam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię.;) Pozdrawiam serdecznie.;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nie byłam fanką tej animacji, dlatego kolejną częśc sobie odpuszczę.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!