"W śnieżną noc" Maureen Johnson, John Green, Lauren MyracleAutor: Maureen Johnson, John Green, Lauren Myracle
Tytuł oryginalny: Let it Snow
Wydawnictwo: Bukowy Las
Liczba stron: 336

http://bukowylas.pl/ksiazki/w-%C5%9Bnie%C5%BCn%C4%85-nocMaureen Johnson, John Green i Lauren Myracle to pisarze, którzy tworzą książki dla młodzieży. Każde z nich napisało opowiadanie, które pojawiło się we wspólnym zbiorze „W śnieżną noc”, którą w 2014 roku wydał Bukowy Las.

Jubilatka, zwana Julią, musi pojechać na święta do dziadków. Jej rodzice trafili do więzienia po sprzeczce w kolejce. Dlatego dziewczyna wsiada do pociągu i rusza w podróż. Niestety nie może odwiedzić swojego chłopaka, z którym miała spędzić świąteczny wieczór. Nie jest z tego powodu zadowolona. Po drodze czeka ją wiele niespodzianek, aż w końcu trafi do Gracetown. Jej pociąg utknął w zaspie, dlatego dziewczyna postanowiła go opuścić i spędzić czas w pobliskiej knajpce. Wraz z nią pociąg opuściły cheerleaderki. O ich obecności w mieście dowiaduje się Tobin. Jego kolega pracuje w knajpie, w której zjawiły się piękności. Jeden telefon wystarczy, by Tobin wraz z przyjacielem i przyjaciółką podjął decyzję o odwiedzeniu miejsca pełnego cheerleaderek. Podróż nie jest prosta, utrudnia ją śnieg i inni zainteresowani spędzeniem z dziewczynami wieczoru. Tobin się jednak nie poddaje, a po drodze odkrywa wiele ciekawych rzeczy, na które wcześniej nie zwrócił uwagi. Z pociągu wyszedł też Jeb, który koniecznie chciał dotrzeć do swojej dziewczyny Addie, która zdradziła go jakiś czas temu. Dziewczyna jest przygnębiona, ma poczucie winy, nie chciała tego robić. Kocha Jeba, ale nie widzi szans na dalszy ich związek. Rozpacza, chce się z nim spotkać, ale wie, że to niemożliwe. Myśli, że chłopak skreślił ją ze swojego życia, a okazał to, nie przychodząc na spotkanie, które mu zaproponowała.

Zbiór opowiadań utrzymany jest w podobnym, świątecznym, młodzieżowym klimacie. Pierwsze miłości, związki, rozstania – to tematy, które porusza się w tej książce. Dodatkowo wszystko to dzieje się w zimowej i śnieżnej atmosferze, która dodaje uroku opowieści. 

Pierwsze opowiadanie jest pełne humoru i bardzo ciepłe. Drugie, autorstwa Greena, pokazuje jego styl w całej krasie – zabawna i refleksyjna podróż pełna zwrotów akcji i ciekawe perypetie trójki przyjaciół mają w tle wątek o przyjaźni damsko-męskiej. W ostatnim opowiadaniu wiele jest smutku i rozgoryczenia, ale nie są tu przytłaczające uczucia, raczej takie, które doskonale opisują stan nastolatki po rozstaniu z chłopakiem, przekazane w przystępnej formie, bez smęcenia. Dodatkowo autorka serwuje czytelnikom refleksje na temat związków, różnic, zmiany swojego postępowania i myśleniu tylko o sobie.

Język wszystkich trzech opowieści jest przyjemny i przystępny. Nie ma w nim trudnych słów, a te obce zostały wyjaśnione w treści. Wszystko okraszone jest specyficznym humorem, dostrzegalnym nie tylko w sytuacjach, ale też w doborze i grze słów.

Ciekawe jest to, że opowiadania łączą się ze sobą. Bohaterowie wspomniani jako poboczni w jednej opowieści, są w drugiej przywoływani znowu, albo stają się ich głównymi postaciami. To świetny zabieg, który spaja całość.

Ogólnie książka zaskoczyła mnie wspaniałym świątecznym klimatem. Mimo że opowiadania miały podobne tematy, a zakończenie wyszło trochę zbyt bajkowo, podobała mi się ta lektura. Uważam, że jest świetną książką na czas przedświąteczny. Głównymi bohaterami są nastolatkowie z typowymi dla ich wieku rozterkami. Czyta się szybko i przyjemnie, a malownicze opisy sprawiają, że czytelnik czuje, jak mróz szczypie go w nos.

Polecam głównie młodszym czytelnikom, choć i starsi znajdą tu coś dla siebie. To klimatyczna książka ze świąteczną aurą w tle – idealna na nadchodzący czas. Nazwiska autorów gwarantują dobrą zabawę i przyjemnie spędzony wieczór.Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukowy Las:
www.bukowylas.pl


15 komentarzy:

 1. nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę w planach... myślę, że jak dopadnie mnie nastrój świąteczny to książka będzie jak znalazł ;)

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie recenzja tej samej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że opowiadania są ze sobą powiązane. Będę miała tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba moja pozycja must have, gdy tylko spadnie u nas śnieg (jeżeli w ogóle spadnie) :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jeszcze książek tego autora, ale widziałam ekranizację "GNW" i bardzo się w trakcie tego filmu wzruszyłam. Planuję poznać wszystkie jego powieści niebawem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejne książki Greena mam w planach. Czasu tylko brak.

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie muszę przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam na tę książkę chęć od momentu jej pierwszej zapowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wydaje mi się, żeby była warta uwagi,.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwsza recenzja tej książki jaką czytam i pomimo pozytywów nie jestem do niej w stuprocentach przekonana :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może męczyć trochę ta sama tematyka, ale ogólnie bardzo magiczna atmosfera!

   Usuń
 12. Przeczytałabym ją chyba głównie ze względu na klimat :))

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie mogę się doczekać aż książka wyląduje w moich rękach :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie mogę się doczekać aż ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!