"Królowa Śniegu" - Hans Christian AndersenIlustracje: Vladyslav Yerko
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Liczba stron: 32

Hans Christian Andersen to duński baśni pisarz, którego zna chyba każdy. Jedną z jego opowieści jest „Królowa Śniegu”, która ostatnio pojawiła się w nowej wersji dzięki wydawnictwu M.

Bajka opowiada o losach Kaya i Gerdy. Dzieci przyjaźniły się, mieszkały obok siebie i spędzały cały czas ze sobą. Jednak pewno dnia do oka Kaya i do jego serca dostał się odłamek szkła z lustra zmieniającego obraz rzeczywistości. Chłopiec stał się niemiły, odtrącił koleżankę, a zimą przywiązał swoje sanki do sań tajemniczej kobiety, która pognała poza granice miasta. Zainteresowany piękną kobietą chłopiec podąża za nią. Tymczasem Gerda wie, że chłopiec nie umarł tak jak mówią o tym w mieście. Wyrusza na poszukiwanie go. Nie jest to łatwe – nikt nie wie co się z nim stało. Dziewczyna na swojej drodze spotyka wiele dziwnych osób i stworzeń, które nie ułatwiają jej odnalezienia chłopca. W końcu jednak odnajduje swojego przyjaciela i wszystko kończy się dobrze.

Bajka jest interesująca i pouczająca. Pokazuje jak wielka jest siła przyjaźni, uczy odwagi i poświęcenia a także przestrzega przed ufaniem obcym. 

Wielkim plusem historii jest jej różnorodność. Gerda ciągle przeżywa jakieś przygody, którym musi stawić czoła. Oprócz tego książka jest pięknie wydana. Duży format, cudowne obrazki i twarda okładka są idealne do wieczornego czytania. 

Minusy? Niestety są. Czcionka powinna być moim zdaniem nieco większa. Ułatwiłoby to czytanie dzieciom i rodzicom. Do tego co jakiś czas widać niedociągnięcia – głównie pojawiające się w środku dialogu fragmenty narracji. Oprócz tego innych błędów nie zauważyłam.

Miło spędziłam czas przypominając sobie baśń z dzieciństwa. Nowe, odświeżone wydanie jest świetnym pomysłem na prezent. Pięknie wydana, fantastyczna historia i ilustracje. Cieszy nie tylko oko, ale też ucho.
Komu mogę polecić książkę? Rodzicom, dziadkom, ciotkom i wujkom szukającym prezentów dla swoich pociech. Dzieci na pewno zainteresują się bajką w takiej szacie graficznej, dostając przy tym ponadczasową historię. Polecam.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa M:

16 komentarzy:

 1. Uwielbiam tą bajkę, ma swój klimat, to część dzieciństwa ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pamiętam tę bajkę - bardzo przyjemne wspomnienie :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja ulubiona baśń z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię tę bajkę pod względem treści, a poza tym jest ona wdzięczna dla ilustratorów, do Królowej Śniegu można stworzyć niesamowite ilustracje, dlatego jestem ciekawa tego wydania.

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo lubię tą baśń, aczkolwiek w wersji oryginalnej jest najpiękniejsza, a zarazem najtrudniejsza w czytaniu :) niedawno też ją czytałam

  OdpowiedzUsuń
 6. Jedna z moich ulubionych baśni:)Pamiętam jak mama mi ją czytała do snu:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam, wspaniała opowieść:) Odświeżyłam sobie fabułę;p

  OdpowiedzUsuń
 8. Bajkę pamiętam. Bardzo ją lubiłam kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś bardzo lubiłam tą bajkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja również niedawno odświeżyłam sobie tę baśń Andersena, bardzo podoba mi się to wydanie. W ogóle baśnie Andersena darzę wielką sympatią i miło było przypomnieć sobie to, co czytało się w dzieciństwie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Widziałam to wydanie, rzeczywiście piękne ilustracje;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam baśnie, tę koniecznie muszę przeczytać.
  pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jedna z moich ulubionych baśni.

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam baśnie. Od Królowej śniegu zaczęła się moja przygoda z książkami, to była pierwsza książka jaką dostałam. Potem zaczęłam odkrywać coraz to ciekawsze lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Także mam na półce to nowe wydanie i bardzo cieszy ono, me oczy. Ilustracje są po prostu przepiękne i szczegółowe, zwłaszcza te, na dwie strony :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!