Speak, Laurie Halse Anderson

Autor: Laurie Halse Anderson
Tytuł: Speak
Pełny tytuł: Speak. Wykrzycz ten ból
Tytuł oryginalny: Speak
Wydawnictwo: Feeria Young
Liczba stron: 256

Melinda ma przed sobą całe życie. Zaczyna naukę w liceum i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że… nie mówi. Nie jest niema, po prostu postanowiła, że się nie odezwie. Z dnia na dzień zaniemówiła. Co było tego powodem? Coś, co wydarzyło się podczas imprezy, po której straciła przyjaciół i postanowiła, że nie wypowie ani jednego słowa.

Speak Laurie Halse Anderson to powieść, w której główną bohaterką i narratorką jest nastoletnia Melinda. To dziewczyna, w której życiu wydarzyło się coś strasznego. Z tego powodu postanowiła nie mówić. Czy to jej kaprys, by zwrócić na siebie uwagę? A może nieme wołanie o pomoc?

W powieści poruszono bardzo poważny problem, który dotyka wiele osób. To, w jaki sposób poniżana jest Melinda, jak odnoszą się do niej inni, jak jest wyśmiewana i upokarzana, porusza czytelnika. Podczas lektury nie można nie współczuć dziewczynie. To duży plus narracji, która sprawia, że sympatyzujemy z bohaterką i chcemy, by pokonała swoje demony.

Mocnym punktem jest też to, w jaki sposób dziewczyna radzi sobie, lub raczej nie radzi, z problemami, które pojawiły się w jej życiu. To, że nie mówi, nie odzywa się, wskazuje, jak bardzo jest zagubiona. Nie jest to fanaberia, by zwrócić na siebie uwagę, raczej pokazanie, jak bardzo jest zrezygnowana, jak się poddała. W ten sposób odcina się od świata, zamyka w sobie, co powoduje tylko pogłębienie się problemu. 

Pokazanie, jak radzi sobie ofiara, jest naprawdę poruszające. To, że Melinda musi zmierzyć się nie tylko z własnymi myślami, wspomnieniami, lecz także z codziennością, powoduje, że książka staje się niesamowicie uniwersalna. To nie jest tak, że wydarzyło się w jej życiu coś złego i można zamknąć ten etap, zostawić go za sobą. Ciągle coś przypomina jej o tym, w jakiej jest sytuacji – chociażby rówieśnicy, którzy traktują ją podle. Milczenie to też forma obrony, którą dziewczyna zastosowała. Nie chciała prowokować kolejnych komentarzy, lecz także zrezygnowała z tego, by ktoś mógł jej pomóc, bo nie chciała nikomu zwierzyć się z tego, co czuje, co przeżywa.

Powieść napisana jest w dość młodzieżowym stylu. Zdania budowane są w sposób dość lekki, nie ma tu zbyt skomplikowanych konstrukcji. Może to przeszkadzać niektórym, jednak należy pamiętać, że książka pisania jest z perspektywy młodej dziewczyny. Autorka dostosowała więc słownictwo, konstrukcję zdań do narratorki.

Speak to książka wartościowa, godna polecenia. Trudna, bardzo gorzka i mocna, ale też pokazująca, jak zachowuje się młoda osoba, która potrzebuje pomocy, a nie jest w stanie o nią poprosić. To powieść, która zapada w pamięć i pozostaje na długo w myślach czytającego. Po odłożeniu jej nie mogłam po prostu wyrzucić tej historii z głowy, długo ją roztrząsałam. I właśnie takie książki powinny czasem pojawiać się w naszych życiach, by móc przemyśleć niektóre rzeczy.


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni TaniaKsiazka.pl

10 komentarzy:

 1. Temat poważny, ale młodzieżowa bohaterka nie jest typem, który by mnie interesował.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurcze z jednej strony ofiara z drugiej oprawcy... nikogo po środku, na pewno nikogo kto widzi... a nie tylko patrzy. Książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tak wartościowe książki

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię, kiedy książka wybrzmiewa we mnie jeszcze długo po zakończeniu spotkania z nią, a najbardziej, kiedy powracam do niej, przyciągnięta wspomnieniem z jej poznawania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Temat bardzo poważny. Ciężka i wartościowa książka, którą chcę przeczytać. Warto chyba podsunąć ją młodzieży.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Trudna tematycznie powieść, ale może dużo zdziałać. Dorosłym może pokazać, jakich zachowań mogą się doszukiwać, a nastolatkom pokazać, że nie są sami ze swoimi problemami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten artykuł jest bardzo dobrze napisany.Na pewno w przyszłości będę tu wracał.

  OdpowiedzUsuń
 8. kreatywna agencja marketingowa8 maja 2020 10:53

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze że wszedłem na ten wątek bo naprawdę jest bardzo ciekawy.Dodatkowo ten wątek koledze polecę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa książka, wkrótce ja sprawdze dokładniej :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!