Zasada jednego, Ashley Saunders, Leslie Saunders


https://www.taniaksiazka.pl/zasada-jednego-ashley-saunders-p-1169071.html
Tytuł oryginalny: The Rule of One
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 360

Ava jest córką szefa Teksańskiego Wydziału Planowania. Ojciec czuwa nad tym, by w rodzinach nie było więcej niż jedno dziecko – tylko dzięki tej zasadzie ludzkość jest w stanie jakoś przetrwać. Nikt nie wie jednak, że Ava sama ma siostrę bliźniaczkę, z która codziennie zamienia się rolami. Obie są zatem Avą, uczą się jako Ava, żyją jako jedna osoba. Nie jest to bezpieczne, ale dziewczyny ryzykują, bo obie chcą wychodzić na słońce, widzieć innych ludzi i chociaż przez kilka godzin poudawać, że są normalnymi nastolatkami w normalnym świecie.

Zasada jednego to powieść młodzieżowa napisana przez siostry – Ashley i Leslie Saunders. Książka jest dystopią, akcja osadzona jest w przyszłości, a historię opowiadają bliźniaczki – Ava i Mira. Dziewczyny są niemal identyczne z wyglądu – różni je tylko jedna blizna i brak czipa w ciele Miry, która urodziła się jako druga. Z charakteru natomiast różnią się bardziej, a każda indywidualna cecha nabiera z czasem mocy, sprawiając, że siostry się od siebie odsuwają.

Powieść ma kilka wątków, które składają się na główny, czyli na przeżycie w czasach, gdzie w rodzinie może być tylko jedno dziecko. Rodzina Avy i Miry opracowała plan, który pozwala dziewczynom zmieniać się codziennie. Nie jest to łatwe, wymaga od nich zaufania i współpracy. To niebezpieczne, bo ktoś może łatwo odkryć, że dziewczyny nie są tym, za kogo się podają. Głównie naraża się Mira, bo to ona jest tą dodatkową. 

Życie w czasach, gdzie można mieć jedno dziecko, to nie tylko ograniczanie planowania rodziny. Nie wszystko bowiem jest się w stanie przewidzieć. To też czas, gdy trzeba dokonać wyboru – dać żyć drugiej osobie czy nie? Ukrywać się, narażać, czy dobrowolnie poddać systemowi? Dzieci muszą walczyć też z rówieśnikami – o miejsca w hierarchii, w szkole, o lepsze studia i pozycję. Drugi wątek dotyczy buntu, który aż kipi pod okiem władzy. Ile lat można żyć pod rządami tego typu? Jak długo można pozwalać na to, by ktoś decydował o tym, ile ma się dzieci, jak się żyje, co je, sprawdzał, co się robi. To tylko kwestia czasu, aż ktoś powie głośno, co myśli. 

Pomysł na fabułę, w której podkreśla się system zmuszający rodziny do posiadania tylko jednego dziecka, jest świetny. Takie rzeczy wcale nie są niemożliwe i chyba dlatego tak bardzo to do mnie trafiło. Podobało mi się też to, że autorki przemyślały sprawę bliźniaków, którzy zostali odkryci i napisały o ich losie. 

Najciekawsze fragmenty powieści – moim zdaniem – dotyczyły zamiany miejscami dziewczyn. Potem jednak było nieco gorzej – nie mogłam zrozumieć buntu jednej z nich, zmiany, które się w nich dokonywały, nie były dla mnie zbyt przekonujące, ale też niektóre zachowania wprawiały mnie w zaskoczenie. Na przykład siostry nie dzieliły się ze sobą wszystkimi szczegółami z dnia, co mogło łatwo doprowadzić do katastrofy i odkrycia, że nie są tym, za kogo się podają. I nie robiły tego przypadkowo, lecz celowo. 

Zabrakło mi też dokładniejszego wyjaśnienia czasów, w których przyszło żyć bliźniaczkom. W tle gdzieś przewijają się strzępy tego, co się wydarzyło przed laty, ale chyba wolałabym coś bardziej rozbudowanego, nawet gdyby miałby to być monolog, jak często to bywa w tego typu pozycjach.

Zasada jednego jest średnią książką. Pomysł był świetny, fabuła nie jest przeładowana, co wypada na plus, a jednak po lekturze stwierdziłam, że nie do końca wykorzystano potencjał powieści. Przede wszystkim nieco położono kreację postaci i szczegóły – czasem miałam wrażenie, że pewien wątek pojawia się, potem znika i wraca bez zapowiedzi, jakby autorki nie miały pomysłu na wplecenie go w środek fabuły, a potrzebowały nagle jakiegoś zwrotu akcji. Zasada jednego to książka młodzieżowa jakich wiele obecnie. Broni się tematem, który jest według mnie oryginalny i bardzo prawdopodobny do zrealizowania w naszych czasach. Niemniej jeśli lubicie powieści młodzieżowe osadzone w niedalekiej przyszłości, możecie śmiało sięgnąć.


Książka dostępna jest w dziale Polecane Księgarni Tania Książka:

taniaksiazka.pl


7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Do niedawna jeszcze funkcjonowało państwa, w którym można było mieć tylko jedno dziecko. Już powoli zaczęto zmieniać ten system. Nie wiem czy sięgnę po tę książkę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Opis bardzo przypomina film "Siedem sióstr". Tylko jak sam tytuł mówi - tam sióstr bliźniaczek było siedem ;) Żyły razem w ukryciu, a na zewnątrz udawały jedną osobę. Każda z sióstr miała przydzielony swój dzień tygodnia, w który wychodziła na zewnątrz. Sprawy skomplikowały się w momencie, kiedy "poniedziałkowa" siostra zniknęła i nie wróciła do domu... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem odpuszczę sobie, bo nie przepadam za taką tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę miałam w planach, ale faktycznie jest tyle pozycji na rynku, że często musze się parę razy zastanowić czy oby na pewno warto po coś sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja chętnie po nią sięgnę :), zainteresował mnie temat, bo lubię dystopie ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!