Fajny Cieciorek i prezent wszech czasów, Jory John

Autor: Jory John
Tytuł: Fajny Cieciorek i prezent wszech czasów
Seria: Smaczna banda i emocje
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 32

Cieciorek stresuje się imprezą, na której wręczane będą prezenty. Nie ma pieniędzy, by kupić coś Fasolinie. Chce, by podarek dla niej był wyjątkowy. Postanawia, że narysuje dla niej obrazek i wręczy jej go podczas imprezy.

Fajny Cieciorek i prezent wszech czasów to książka autorstwa Jory’ego Johna. Jest to część serii Smaczna Banda i emocje. Cieciorek jest ponownie bohaterem, wcześniej miał już własny tytuł z tego cyklu.

W tym tomie poruszono kwestię podarunków. W książce wspomniano o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Cieciorek stresuje się tym, że nie ma pieniędzy, by kupić coś wspaniałego. Daje jednak Fasolinie coś o wiele lepszego – własnoręcznie wykonaną z myślą o niej pracę.

Z książki płynie nauka tego, że prezenty nie muszą być kupione. Czasem te zrobione własnoręcznie cieszą o wiele bardziej, bo pokazują, że o kimś myślimy i poświęcamy czas na stworzenie czegoś dla tej osoby. To proste przesłanie, które na koniec książki wyraźnie zaznaczono w wypowiedzi Cieciorka.

Książka jest niedługa, ma mało tekstu. Jest to monolog głównego bohatera, który opowiada swoją historię czytelnikowi. Czasem pojawiają się też elementy dialogu. Opowieść jest jednowątkowa, nie ma tu za dużo akcji. To pozwala dzieciom się skupić na historii i wynieść z niej przesłanie.

Książka podejmuje tematykę emocji. Nie są one nazwane wprost, ale bez problemu odnajdziemy tu m.in. niepewność co do tego, czy fasolka będzie zadowolona z prezentu. Autorzy przedstawili scenkę z życia bohatera, dając czytelnikom do samodzielnego zweryfikowania i nazwania emocji i uczuć nim targających.

Za ilustracje odpowiada Pete Oswald. Są one bardzo ładne. Bohaterami są różnego rodzaju fasolki. Mają stonowaną kolorystykę, ładne kształty, świetnie oddaną mimikę. Na plus wychodzą też różnorodne kadry – w tym podzielenie kartki na kadry czy duże obrazy na całą rozkładówkę.

Treść skłania do rozmowy z dziećmi na temat zachowania i emocji. Jest dobrym bodźcem do pogadania o tym, co mogło czuć fasolka i jak można naprawić swoje zachowanie. Opowieść jest krótka i przyjemna, a potem może pomóc w zrozumieniu niektórych zachowań.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

Więcej informacji o książkach wydawnictwa znajdziecie tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Daj znać, co sądzisz o wpisie!