W kraju uprzedmiotowionych kobiet – "Opowieść podręcznej"June zostaje podręczną komendanta Freda i jego żony. Jej celem jest poczęcie dziecka, które para będzie mogła wychować jako własne. Żona komendanta jest bezpłodna, rolą podręcznej jest bycie chodzącym inkubatorem. Od teraz June ma na imię Freda i uczestniczy w rytuałach, które mają sprawić, że zajdzie w ciążę. Nie zawsze jednak była tym, kim jest teraz. Wcześniej miała męża i córkę, jednak gdy władzę zaczęli przejmować Synowie Jakuba, jej życie się zmieniło. Została złapana podczas próby ucieczki do Kanady, rozdzielono ją z najbliższymi. Jedyna myśl, która pozwala jej walczyć i przeżyć, to fakt, że jej córka Hannah jest gdzieś cała i zdrowa.

Opowieść podręcznej to dziesięcioodcinkowy serial, który powstał na podstawie powieści  Margaret Atwood o tym samym tytule. Ogromny sukces pierwszego sezonu sprawił, że ogłoszono plany na kontynuację losów Fredy. W serialu zobaczymy Elisabeth Moss w roli podręcznej, Josepha Finnesa jako komendanta Freda i Yvonne Strahovski w roli jego żony. Przyjaciółkę Fredy, Glenę, gra Alexis Bledel. Jako ciotkę Lidię zobaczymy Ann Dowd. Charakterystyczną postacią jest także Moira grana przez Samirę Wiley. Oprócz tego na ekranie pojawia się Max Minghella jako Nic i O.T. Fagbenle jako Luke.
 
Hulu, źródło
Fabuła opiera się na poznawaniu nowego ustroju. Współczesność wymieszana jest ze wspomnieniami bohaterów. Dowiadujemy się więcej na ich temat i widzimy, jak udają, by przeżyć. Zakładają maski, by nie zniknąć w tym nowym świecie. Kobiety są w nim traktowane jak przedmioty – jeden żyją uprzywilejowanym życiem żon, inne są potrzebne jedynie do rozmnażania, jeszcze inne są zaledwie pomocą domową. Żadna nie ma jednak władzy, pozycji, nie może mieć wpływu na nic, co dzieje się w jej miejscu zamieszkania. 
 
Hulu, źrodło
Wizja społeczeństwa, które segreguje w ten sposób kobiety, jest porażająca. Wszystko to, co robią mężczyźni, podpierają wiarą, czytają fragmenty Biblii i interpretują je tak, by im odpowiadało. Pobożne życie jest jedynie fasadą – za każde przewinienie wymierzane są przerażające kary, kobiety są oszpecane, gwałcone i wykorzystywane, bite i poniżane. Zdrady w imię poczęcia dziecka są na porządku dziennym, nikogo nie dziwią. Rygor, surowe zasady i zniewolenie kobiet to nic nowego dla mieszkańców Republiki Gileadzkiej.
 
Hulu, źródło
Nie można powiedzieć, że w serialu jest wartka akcja i ciągłe zwroty w fabule. Tak naprawdę to dość statyczny obraz, ale w niczym to nie przeszkadza. Historia jest przejmująca, nie potrzeba jej dodatkowo „podkręcać”. Przemyślenia bohaterki, które często kontrastują z tym, jak się zachowuje, pozwalają lepiej zrozumieć jej działanie, lecz także dają do myślenia tym, jak bardzo kobieta musi uważać na to, co robi i mówi, by pozostać całą i zdrową.
 
Hulu, źródło
Opowieść podręcznej to serial, który daje do myślenia, tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdy politycy starają się odebrać kobietom możliwość decydowania o własnych ciałach. Przerażająca wizja przyszłości sprawia, że nie możemy oderwać się od oglądania. To na pewno jeden z lepszych seriali, jakie widziałam. Zdecydowanie polecam.

5 komentarzy:

 1. Ja ten serial bardzo szybko pochłonęłam i mam nadzieję, że będzie druga seria, bo ostatni odcinek zostawił we mnie ogromny niedosyt.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super! "Opowieść podręcznej" zapowiada się na serial, na który nie szkoda czasu. Najpierw jednak muszę przeczytać książkowy pierwowzór. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten serial to niesamowicie dobra ekranizacja chyba najlepszej, a na pewno najpopularniejszej powieści Atwood. Polecamy gorąco lekturę książki i przyłączamy się także do poleceń serialu! :) Świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Opowieść..." w wersji literackiej czeka na lekturę. A gdy chodzę do biblioteki, widzę, że Atwood ma drugie życie, ciągle ktoś wypożycza. Dziękuję za miłe słowa :)

   Usuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!