"Wynajęty człowiek" Marek Baranieckihttp://audioteka.com/pl/audiobook/wynajety-czlowiek
Wydawnictwo: Agencja Artystyczna MTJ-SMPB Sp. z o.o.
Czas trwania: 55 minut

Stacja kosmiczna, doskonale dobrana załoga, brak łączności z ziemią. Do sali nawigacyjnej wchodzi mężczyzna i odkrywa zadziwiającą rzecz. Na pulpicie leży ciało dowódcy – mężczyzna nie żyje od niedawna. Nie mógł tego zrobić nikt z załogi ani maszyna, jednak ciało jest niezaprzeczalnym dowodem na to, że zbrodnia została dokonana. Kto stoi za tym czynem?

Wynajęty człowiek Marka Baranieckiego to krótka opowieść z gatunku science fiction. Opowiadanie nagrodzone zostało Złotą Sepulką. Obecnie możemy wysłuchać go w formie audiobooka, którego lektorem został Paweł Straszewski. W jego interpretacji nie znajdziemy przesadności, głos lektora pozwala wtopić się w historię i poczuć się jej częścią. 

Opowiadanie może przypominać kryminał. Już na wstępie dostajemy informację o zbrodni, która jest bardzo tajemnicza – niemożliwe, by dokonał jej ktoś z załogi, ale przecież główny bohater znalazł ciało, zatem należy przyjąć, że na statku kryje się morderca. Kto nim jest? Czy systemy pomogą wykryć sprawcę? Czy można zaufać innym członkom lotu?

Okazuje się, że sprawa nie jest wcale taka prosta. Dowódca przed śmiercią grał w grę, która zapewnić mu miała zastrzyk adrenaliny, pozwolić przeżyć zbrodnie i poczuć nieznane dotąd emocje. Zapewniała mu takie rozegranie scen, w których miałby szansę wziąć udział w czynach, o których wcześniej – w realnym życiu – prawdopodobnie nawet nie myślał. To osobiste doznanie, nie bierne przyglądanie się horrorom jak w kinie. Kuszące i niebezpieczne. 

Tematyka kręci się więc nie tylko wokół szukania mordercy, lecz także rozważań dotyczących technologii. Czy program komputerowy może być odpowiedzialny za śmierć dowódcy? Jak mógł tego dokonać? Czy jest w stanie przejąć kontrolę nad prawdziwym życiem i wpłynąć na nie? Czy może tak manipulować rzeczywistością, że bohaterowie będą zmuszeni popełnić zbrodnię w obronie swojego życia? I czy w tym wszystkim znajdzie się jeszcze miejsce na moralność? Ta walka maszyny i człowieczeństwa jest zaskakująca, ale też bardzo uniwersalna.

W dobie wszechobecnej technologii, monitoringu, zastępowania ludzi maszynami i udogodnień cywilizacyjnych opowiadanie Baranieckiego nie jest wcale tylko wymysłem genialnego umysłu i odległą wizją przeszłości. Technika często ingeruje w nasze życie, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo ufamy maszynom. Przesuwają się granice tego, co nas brzydzi i przeraża, w grach dostajemy przyzwolenia na więcej niż w codziennym życiu. Kto wie, kiedy przyjdzie czas na to, że przeniesiemy te zachowania do życia realnego, szukając adrenaliny, chcąc doświadczyć czegoś, czego nie mamy na co dzień?

Wynajęty człowiek to naprawdę wciągająca historia, która intryguje nie tylko fabułą kryminalną, lecz także stawia pytania dotyczące moralności, dokonywania wyborów, ufności w technikę. To bardzo uniwersalny tekst, który może zaskoczyć słuchających. Każdy może go zinterpretować nieco inaczej, kładąc nacisk na zupełnie inne motywy przedstawione w opowiadaniu. Z pozoru prosty tekst posiada bowiem drugie dno, które warto odkryć podczas słuchania lub czytania.


Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:
3 komentarze:

  1. Niby nie moje klimaty a po opisie chętnie bym po nią sięgnęła ;)
    https://justboooks.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Od niedawna polubiłam powieści i filmy sc-fi, jednak wydawać się może, że nie o to w tej krótkiej opowieści chodzi, gdyż ma ona drugie, głębsze dno. Zainteresuje się nią.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!