"Dzikie serce" Moira YoungAutor: Moira Young
Tytuł: Dzikie serce
Pełny tytuł: Kroniki czerwonej pustyni. Dzikie serce
Tytuł oryginalny: The Rebel Heart
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 400


Moira Young od zawsze kochała książki i pisanie. Jest autorką Kronik czerwonej pustyni. W serii ukazały się trzy tomy. Drugą częścią jest wydana w 2014 roku pozycja Dzikie serce. Całość wydaje Egmont.

Saba wraz z rodzeństwem i Tommo ruszają w podróż do lepszego miejsca. Po ostatnich wydarzeniach chcą znaleźć się gdzieś, gdzie jest spokojniej. Sabę męczą duchy przeszłości. Ma wrażenie, że ktoś ją śledzi, ingeruje w jej życie. Widzi zmarłą przyjaciółkę, która zginęła z jej rąk. Lugh sądzi, że dziewczyna wariuje. Okazuje się, że z głową Saby wszystko dobrze, gdy na ich drodze pojawia się wilkopies, który chce ich dokądś zaprowadzić. Trafiają do Mówczyni Nieba, która widzi duchy otaczające Sabę i chce jej pomóc. Lugh nie jest zadowolony z postoju. Sprawy komplikują się, gdy do obozu trafia Maev, dawna znajoma. Przynosi dziwne wieści – Jack, ukochany Saby, dołączył do wrogów, z którymi niedawno walczył. Saba jest wstrząśnięta, nie może uwierzyć w to, co się dzieje. Słowa Maev nie dają jej spokoju i dziewczyna zaczyna szukać w nich ukrytej wiadomości. Ma rację, Jack chce się z nią spotkać i dlatego pozwolił Maev uciec z rzezi, którą zgotował wraz z towarzyszami jej przyjaciołom. Lugh nie jest zadowolony ze zmiany planów, ale rusza za siostrą. Ma przeczucie, że Jack chce ją skrzywdzić, co tylko potwierdza jego przejście na stronę wroga.

Pierwszoosobowa narracja w wykonaniu Saby pozwala na śledzenie jej poczynań i myśli. Niemal wszystko, co dziewczyna robi, związane jest z miłością do Jacka. Myśli tylko o nim, chce zaryzykować podróż w nieznane, bo tego chce jej ukochany. Obok tego pojawia się wiele wyrzutów sumienia. Demony przeszłości nie pozwalają jej na normalne życie. Saba widzi duchy, są dla niej tak namacalne jak rodzeństwo obok. To trochę niepokoi Lugh i Emmę. Na dodatek okazuje się, że Saba bardzo oddaliła się od swojego brata bliźniaka, którego do tej pory traktowała jak swoje dopełnienie. Teraz widzi, że coraz więcej ich dzieli. Saba jest przerażona tym odkryciem.

Saba zmienia się w tej części. Wydaje mi się, że staje się bardziej zagubiona. Miłość jest dla niej głównym motorem do działania. Robi wszystko, by spotkać się z ukochanym. Wiele razy uczucie jest dla niej ważniejsze niż bezpieczeństwo. Ryzykuje życiem, nie myśli logicznie, wie, że tylko Jack się dla niej liczy. Czasem może to drażnić czytelnika, który czuje, że Saba zachowuje się nieracjonalnie. 

Obok znanych już bohaterów pojawiają się też nowe postacie. Mają swoje zadania do wykonania i ożywiają akcję, wprowadzając do niej coś nowego. Ciekawy jest przede wszystkim lekarz, na którego napada grupa, a który okazuje się potem bardzo ważną postacią. 

Konsekwentnie, jak w części poprzedniej, dialogi wplecione są w narrację, nie rozdzielono ich myślnikami. Początkowo można się pogubić, czy dane zdanie jest wypowiedzią, czy narracją. Jednak im dalej, tym lepiej czytelnik orientuje się, co jest czym. 

Schemat opowieści jest ten sam, co poprzednio – podróż z drobnymi przygodami, a potem walka, w której biorą udział wszyscy bliscy Sabie. Odniosłam jednak wrażenie, że w tej części dzieje się jakby mniej. Bohaterowie głównie uciekają i kryją się przed nową władzą. Jeśli już walczą, jest to podyktowane oporem wobec Wielkiego Pioniera. Są to raczej niewielkie potyczki, choć nieraz bardzo efektowne.


Ogólnie książka jest niezła, ale po tak długim czasie od pierwszej części straciła dla mnie swój urok. Klimat nieprzystępnych okolic jest zachowany, historia jest opowiedziana dość płynnie, choć czasem czytelnik zatrzymuje się na przemyśleniach Saby i to nieco spowalnia akcję. Jeśli czyta się w niedługim odstępie od poprzedniej części, na pewno wygląda to lepiej. Na szczęście przede mną kolejna część, więc tym razem nie opuszczę świata Saby na zbyt długo.

Polecam tym, którzy znają pierwszą część. To ciekawa historia, którą warto poznać, bo pokazuje świat po upadku obecnej cywilizacji. Ludzie muszą zmagać się z pozostałością po dawnych postaciach, ale też stawiają czoła nowej władzy, która rozlewa się po świecie. Jak w tym wszystkim funkcjonuje miłość? Czy rodzina jest nadal oparciem? I jak poradzi sobie ze swoją złą sławą Saba? Dowiecie się, gdy przeczytacie tę część.

5 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze pierwszej częściw, więc wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam i nie wiem, czy kiedyś przeczytam. Ale okładka przyciąga oko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsza część jest ciekawa, bo to coś zupełnie nowego.

   Usuń
 3. Mi drugi tom bardzo się podobał, chociaż jednak odrobinę słabszy według mnie od jedynki, ale nie mogę się doczekać, aż przeczytam ostatni tom ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już całość tej trylogii i najlepszy jest tom pierwszy plus finał "Gniewnej gwiazdy", ze względu na to, jak bardzo zaskakuje :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!