Znamy nominacje do konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

Nominacje do konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa

Znamy już długą listę książek, spośród których jury wybierze sześć, które przejdą do kolejnego etapu Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, który towarzyszy 10. Warszawskim Targom Książki.
Jury w składzie: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), prof. Georgij Petriaszwili, Andrzej Palacz, Marcin Sendecki, Szymon Kloska nominowało trzynaście książek:
 • Wojciech Chmielarz „Żmijowisko”, Marginesy
 • Mariusz Czubaj „Dziewczynka z zapalniczką”, W.A.B.
 • Marta Guzowska „Ślepy archeolog”, Marginesy
 • Jędrzej Pasierski „Roztopy”, Czarne
 • Krzysztof Bochus  „Lista Lucyfera”, Agencja Wyd.-Reklamowa „Skarpa Warszawska”
 • Robert Małecki „Skaza”, Wydawnictwo Czwarta Strona
 • Ryszard Ćwirlej „Już nikogo nie słychać”, Wydawnictwo Czwarta Strona
 • Marek Krajewski, „Mock. Pojedynek”, SIW „Znak”
 • Jacek Galiński „Kółko się pani urwało”, W.A.B.
 • Wojtek Chmielarz „Cienie”, Marginesy
 • Dagmara Andryka „Tajemnice Mille”, Prószyński i S-ka
 • Igor Jarek & Judyta Sosna „Spodouści”, Kultura Gniewu
 • Jakub Szamałek „Cokolwiek wybierzesz”, W.A.B.
Laureatów konkursu poznamy na Gali Festiwalu Kryminalna Warszawa 25 maja 2019 roku o godz. 18 na scenie Festiwalu (poziom+2).
Więcej informacji na stronie
Na 10. Warszawskich Targach Książki po raz pierwszy odbędzie się Festiwal „Kryminalna Warszawa”.
Wśród gości m.in.: Zygmunt Miłoszewski, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Grzegorz Kalinowski, Mariusz Czubaj, Jakub Ćwiek, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Wojtek Miłoszewski, Piotr Rozmus, Janusz Szostak, Joanna Opiat-Bojarska, Alek Rogoziński, Sławek Michorzewski, Jacek Galiński, Marta Matyszczak, Piotr Borlik, Aneta Jadowska, Max Czornyj, Tomasz Duszyński, Bartosz Szczygielski , Yrsa Sigurdardóttir i Joakim Zander oraz profiler kryminalny Jan Gołębiowski.
Program Festiwalu powstaje m.in. we współpracy z wydawnictwami: MUZA, GW Foksal, ZNAK, Marginesy, Sonia Draga, Prószyński i S-ka, SQN, HARDE, Wydawnictwem Dolnośląskim, Edipresse, Filia i Oficyną 4eM.
Partnerem Festiwalu jest kanał CBS Reality. 

Informacja prasowa od Warszawskie Targi Książki

Pierwsze nazwiska gości Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej z okazji Międzynarodowego Dnia KsiążkiPrzyszło nam żyć w ciekawych czasach, pełnych szybkich zmian, za którymi ciężko nadążyć. Cieszymy się z dobrodziejstw technologii, a jednocześnie martwimy się, czy nie wypierają one tradycyjnych wartości i czy aby nie zatracamy się zbytnio w tym pędzie.
Pierwsza na liście zagrożonych gatunków pojawia się książka, która stale konkuruje o zainteresowanie dzieci z gadżetami elektronicznymi. Dziś celebrujemy jej święto i pierwsze, czego chcielibyśmy jej życzyć, to tego, by przetrwała, nie tylko na półkach, ale też w głowach i sercach młodych czytelników, bo to oni stanowią o przyszłości. 
Jeśli przyjrzymy się tej liście raz jeszcze, znajdziemy na niej seniorów, którzy z rezygnacją patrzą na wytęsknionego wnuka, który odwiedza ich, zapatrzony w ekran. Trudno zwrócić jego uwagę analogowym światem sprzed lat, ale czy na pewno dziadkowie i babcie nie mogą już wnieść nic nowego w jego życie? A gdyby tak zawarli pakt: seniorzy i książki: sojusz na rzecz rozwoju dzieci?
Do wspólnych, rodzinnych działań wokół książki zachęca Fundacja Czas Dzieci, organizator Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.
- Światowy Dzień Książki to dla nas  szczególna okazja, bo jest to także dzień urodzin Hansa Christiana Andersena. Nic nie jest tak bardzo międzypokoleniowe jak baśnie, a te napisane przez Andersena to także pretekst do przypomnienia najznakomitszych ilustratorów takich jak Szancer, Jaworowski, Strumiłło czy Stanny - wyjaśnia Agnieszka Karp-Szymańska, prezes fundacji Czas Dzieci – chcemy uczcić ten dzień przedstawiając autorów, z którymi na festiwalu spotkacie się już na przełomie maja i czerwca. 
Obecność do tej pory potwierdzili:
Maciej Wojtyszko, Paweł Pawlak i Ewa Kozyra Pawlak, Aleksandra i  Daniel Mizielińscy, Marcin Szczygielski, Cezary Harasimowicz, Agnieszka Stelmaszyk, Urszula Palusińska, Piotr Dumała, Marcin Wicha, Tomasz Samojlik, Magdalena Wiśniewska, Justyna Styszyńska, Joanna Krzyżanek, Jarosław Kaczmarek, Jadwiga A.  Hockuba, Dorota Sumińska, Dominika Czerniak-Chojnacka, Aniela Cholewińska-Szkolik, Aleksandra Gołębiewska, Agnieszka Mielech, Agata Ignaciuk, Zofia Staniszewska.
Na szczególną uwagę zasługuje znakomity, wielokrotnie nagradzany, japoński ilustrator Taro Miura.
Spotkanie we Wrocławiu zaplanowane jest na 16. września, a w Opolu 15. września. 
Taro Miura będzie gościć w Polsce na zaproszenie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie w związku z planowaną w  Muzeum Manggha wystawą jego prac.
Bardzo ważna w założeniach Festiwalu jest równowaga pomiędzy autorami i artystami uznanymi  i młodymi, oryginalnymi, często z ogromnym potencjałem i zupełnie świeżym spojrzeniem.
Wyrazem tego będzie m.in. spotkanie inaugurujące Festiwal poświęcone twórczości Bohdana Butenki. Organizatorzy nie zdradzają  jeszcze szczegółów, ale obiecują z mrugnięciem oka, że uda się zobaczyć znane ilustracje mistrza z zupełnie innej perspektywy.
Czekamy z niecierpliwością na kolejne wieści, a szczegóły możemy już śledzić na stronie festiwalu:
 Informacja prasowa

Jedna z piękniejszych powieści tej wiosny – „Po dobrej stronie” Spencera Quinna


„Po dobrej stronie” to poruszająca historia kobiety, która mimo okaleczeń duszy i ciała wyrusza w podróż w głąb kraju i samej siebie. Nie zdając sobie z tego sprawy, zaczyna swoistą autoterapię. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze nietypowego towarzysza… Czy będzie on zapowiedzią zmian?

Tę książkę polecają sami mistrzowie, pisząc o niej tak: „Błyskotliwa. Emocjonalna, a zarazem przemyślana w najdrobniejszych szczegółach. Zakochałem się w tej powieści” – Stephen King; „Nie można jej przegapić” – Harlan Coben.

Zamów książkę w przedsprzedaży w najlepszej cenie już dzisiaj!

Bohaterka „Po dobrej stronie” jest postacią stworzoną przez Petera Abrahamsa, bestsellerowego amerykańskiego pisarza ukrywającego się pod pseudonimem Spencer Quinn. Pisarza, na którego koncie znalazło się już kilkanaście książek: zarówno powieści dla młodzieży, jak i kryminalnych i sensacyjnych, wraz z niezapomnianą serią o Checie i Bernim.
LeAnne Hogan – niegdyś żołnierz, ceniona, świetnie wyszkolona, obdarzona prawdziwym powołaniem. Dziś ledwie pamięta swoją ostatnią operację wojskową, w której straciła oko; niemal bezustannie towarzyszy jej nieufność wobec innych i siebie samej. LeAnne znów chce mieć poczucie pełnej kontroli, nie szuka pomocy ani nie dopuszcza jej do siebie. Tymczasem wszystko wymyka jej się z rąk, a świat wydaje się miejscem obcym i groźnym.
Jeden z kolejnych, tak podobnych do siebie dni stawia na jej drodze bezpańskiego psa: wielkiego, czarnego i nieco przerażającego. Z czasem każde z nich stanie się dla drugiego opiekunem i towarzyszem. Wcześniej jednak LeAnne zapuka do drzwi matki swojej zmarłej przyjaciółki, gdzie dowie się o kolejnym nieszczęściu w tej rodzinie. Czy LeAnne odnajdzie się w swojej nowej misji?
Powieść „Po dobrej stronie” Spencera Quinna ukaże się 24 kwietnia nakładem wydawnictwa Insignis.

Informacja prasowa Insignis

Fotel do czytania


Czerwony i wyjątkowo wygodny. Od razu masz ochotę się w nim zanurzyć. Zatrzymać się w biegu i na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Bo to nie jest zwykły fotel. Już 9 kwietnia pojawi się w samym centrum Warszawy, na skwerze przy ulicy Chmielnej 10. Akcja „Fotel do czytania wierszy” potrwa cztery dni, od 9 do 12 kwietnia, w godzinach 9-16.

Na dynamicznej warszawskiej ulicy będzie można wreszcie złapać oddech. Wśród sklepów, biur, kawiarni i księgarń stanie fotel do czytania wierszy. A specjalna konsultantka ds. czytania poezji opowie o tym, czy „kochać to jedyna forma życia”, doradzi, wysłucha, zachęci do czytania, a na koniec wręczy wiersz na własność.

Bo wystarczy tylko 7 sekund. 7 sekund, by wygodnie usiąść w fotelu i przeczytać jeden z dwudziestu wierszy tegorocznej edycji „Wierszy w mieście”. Żeby dowiedzieć się, że miłość to m.in. „woda na ten młyn”, to „Souvenir shop”. To „sarny”, to „Ty”, to „Rozbity zegarek”*. Ulubiony wiersz o miłości można potem zabrać w formie pocztówki ze sobą do domu. Być może stanie się inspiracją do napisania kilku słów do dawnego znajomego czy kogoś z rodziny. Bo w pisaniu zwykłego sms-a czy kliknięciu „wyślij” nie ma przecież całego wyjątkowego repertuaru czynności i uczuć. A pocztówka z wierszem to gest bliskości.

Nie tylko na Chmielnej wiersze będą dostępne na wyciągnięcie ręki. W wybranych bibliotekach, przy wypożyczaniu, dostanie je każdy zainteresowany „Wierszami w mieście”. Podobnie w ponad stu warszawskich kawiarniach, księgarniach i antykwariatach. Kupujesz kawę? Razem z wydaną resztą dostaniesz wiersz.

Miasto podejmuje różne działania na rzecz rozwoju czytelnictwa. Wsparcie dla „Wierszy w mieście” jest tego przykładem. Przekonani o sile poezji, jak wiele wrażeń i emocji potrafi wywołać, zachęcamy do szukania wierszy w przestrzeni miasta. Z satysfakcją po raz kolejny angażujemy się w projekt, który ukazuje bogactwo i różnorodność kulturową Europymówi Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.

W ramach tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” 7 kwietnia w Laboratorium CSW odbyły się także warsztaty kreatywnego pisania Loesje – międzynarodowej inicjatywy promującej wolność słowa. Na warsztatach powstały nowe teksty, których tematyką jest właśnie miłość.

8 kwietnia, o godzinie 19:00 również w Laboratorium CSW odbędzie się wieczór poezji „20 wierszy o miłości. Poezja europejska”, podczas którego zostaną zaprezentowane wszystkie utwory tegorocznej edycji.

Poezja w każdej formie, i na oryginalnej pocztówce, i w tomiku poetyckim jest wyjątkowym rodzajem komunikatu. W tegorocznej edycji stanie się śmiałą manifestacją języka miłości. Obecność wierszy w dzisiejszych dynamicznych czasach jest niezwykle ważna. Stąd też cieszę się, że możemy zaprosić na spotkanie z poświęconymi miłości utworami europejskich poetów. W wielu nieoczekiwanych miejscach w Warszawie każdy przechodzień przez cały kwiecień będzie miał okazję do refleksji nad ludzkimi uczuciamimówi Taťjana Langášková, dyrektorka Czeskiego Centrum w Warszawie.

Organizatorem akcji jest EUNIC Warszawa – Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta, są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami oraz Komisją Europejską. W ramach tegorocznej edycji można przeczytać wiersze pochodzące z Austrii, Czech, Danii, Estonii, Flandrii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Malty, Mołdawii, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Włoch, Węgier i Wielkiej Brytanii.

*wszystkie cytaty z wierszy tegorocznej edycji „Wiersze w mieście”

Akcja “Fotel do czytania wierszy”, 9-12 kwietnia, 9-16, skwer przy ul. Chmielnej 10.

Wiersze w mieście”, 1-30 kwietnia, przystanki autobusowe, kawiarnie, kluby, księgarnie i biblioteki na terenie całej Warszawy, wystawa na ogrodzeniu Ambasady Rumunii, dokładne lokalizacje: www.wierszewmiescie.eu

Organizatorzy:
Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Republiki Malty, Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Węgierski Instytut Kultury, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü

Współorganizator:
Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy:
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Kontakt dla mediów:
Kinga Braksal
Business & Culture
k.braksal@businessandculture.pl
tel. 791 919 609