Autor: Emma Theriault
Tytuł: Rebel Rose
Seria: The Queen’s Council
Wydawnictwo: Olesiejuk
Czas trwania: 9 godz. 40 min
Bella po tym, jak zdjęła klątwę z Bestii, została jego żoną. Nie umie się jednak odnaleźć w roli arystokratki, a już zupełnie nie wie, co począć, gdy trafia na królewski dwór. To jednak jej autu, bo rozumie, co trapi zwykłych ludzi. Gdy wraz z mężem wraca do domu, okazuje się, że będą musieli podjąć radykalne decyzje dotyczące swojej przyszłości…
Rebel Rose to retelling klasycznej historii „Pięknej i Bestii”, który zaczyna się... po zakończeniu baśni. Bella i odczarowany książę wracają do rzeczywistości – tym razem nie jest to jednak bajkowa sielanka, lecz XVIII-wieczna Francja stojąca u progu rewolucji.
Emma Theriault umieszcza znanych z animacji Disneya bohaterów w świecie pełnym napięć społecznych, politycznych intryg i trudnych wyborów. Powracają takie postacie jak Pani Imbryk czy Lumière, ale ich rola nabiera bardziej realistycznego, często gorzkiego wymiaru. Bella zostaje przedstawiona jako młoda kobieta próbująca odnaleźć się w nowej roli arystokratki, nie zapominając przy tym o swoich korzeniach i wartościach.
Na pierwszy plan wysuwają się relacje – przede wszystkim z ukochanym, który jako książę nie do końca potrafi odnaleźć się w nowym świecie i nowej politycznej rzeczywistości. Bella musi stawić czoła nie tylko zdaniu, jakie na jej temat ma arystokracja, lecz także temu, jak odnaleźć się w nowej roli. Obok tego rozwijają się wątki rewolucyjne: spiski, tajne spotkania, zderzenie ideałów z rzeczywistością. Bella staje przed koniecznością podejmowania decyzji, komu zaufać – co może kosztować ją więcej, niż się spodziewała.
Tło historyczne – nadciągająca rewolucja francuska – staje się jednym z kluczowych elementów powieści. Buduje napięcie, nadaje dramatyzmu i kontrastuje z baśniowym dziedzictwem postaci. Świat przedstawiony nie jest już czarodziejski, ale pełen niepokoju, niesprawiedliwości i zdrad.
Klimat powieści jest zdecydowanie mroczniejszy i dojrzalszy niż w klasycznej bajce. To opowieść o polityce, odpowiedzialności, kobiecej sile i dorastaniu – z nutą magii i echem dziecięcych wspomnień.
Katarzyna Kanabus jako lektorka spisuje się znakomicie. Jej ciepły, wyrazisty głos oddaje emocje Belli, a jednocześnie świetnie różnicuje inne postacie. Interpretacja Kanabus dodaje opowieści głębi, elegancji i delikatnej nostalgii.
To piękna, refleksyjna historia dla dorosłych fanów Disneya oraz dla tych, którzy chcą spojrzeć na znane baśnie przez bardziej realistyczny, historyczny i społeczny pryzmat.
Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Daj znać, co sądzisz o wpisie!