Diuna. 1. Ród Atrydów, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Dev Pramanik

Autor: Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Dev Pramanik
Tytuł: Ród Atrydów
Pełny tytuł: Diuna. 1. Ród Atrydów
Tytuł oryginalny: Dune. House Atreides, vol. 1
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Liczba stron: 112

Planetolog Pardot Kynes trafia na Arrakis, gdzie próbuje odkryć tajemnice skrywane przez pustynny świat. W tym samym czasie Duncan Idaho – niewolnik – chce uciec od swoich panów. Młody Leto Atryda wyrusza w podróż i jeszcze nie wie, że będzie ona najważniejszą w jego życiu. Jak los skrzyżuje historie tych postaci?

Diuna Franka Herberta to jedna z najbardziej znanych powieści science-fiction. Niedawna ekranizacja przyniosła jej ponowny rozgłos, a także nowe rzesze fanów. Nie dziwi więc, że na fali popularności powstają kolejne dzieła związane z serią Herberta. Jednym z nich jest cykl komiksów Ród Atrydów na podstawie powieści o tym samym tytule wydanej w 1999 roku. Autorami są Kevin J. Anderson, Brian Herbert, którzy odpowiadają za historię i scenariusz, oraz Dev Pramanik – ilustrator.

Komiks opowiada o postaciach, które znamy z serii Franka Herberta – w tym m.in. o ojcu Paula. Historia zabiera nas do wydarzeń sprzed oficjalnej serii. Komiksy są prequelami klasycznej powieści. W Polsce wyszedł do tej pory tylko jeden tom z serii. Scenariusz dobrze oddaje powieść napisaną przez Briana Herberta i Kevina J. Andersona, a która powstała w oparciu o notatki Franka Herberta.

W komiksie znajdziemy kilka wątków, które dotyczą kilku postaci. Każdy z nich niesie inne emocje, ale każdy jest równie ciekawy. Podobały mi się szczególnie te sceny, w których występował Duncan Idaho – chłopak, mimo młodego wieku, dał się poznać, jako odważny i hardy młodzieniec.

Kadry w komiksie pełne są szczegółów i kolorów. Niełatwe zadanie czekało ilustratora – oddać ducha Diuny, pokazać różne światy, a do tego nie stracić klimatu. Czy się udało? Mam wrażenie, że tak. Dodatkowo w komiksie znajdziemy ogromną różnorodność – postaci, światów czy kostiumów, a nawet dynamiki. Są sceny bardziej statyczne, gdzie prowadzona jest dyskusja, i te bardziej dynamiczne, co bardzo mi się podobało.

Ród Atrydów był jednak dla mnie momentami nieco skomplikowany. Nie jestem fanką Diuny, nie znam jej za dobrze, a komiks pokazywał różne postacie i ich historie, nie zawsze dając mi jasno do zrozumienia, kto jest kim i jakie ma znaczenie dla dalszej fabuły. Czy to tylko komiks dla fanów? Oni na pewno będą najbardziej nim zachwyceni. Czy ktoś, kto nie czytał serii Franka Herberta, może sięgnąć po ten komiks? Oczywiście – nie jest tak, że każdy kadr wywołuje w nas poczucie niezrozumienia, ale czasem podczas lektury brakuje tego zaplecza, które podpowiedziałoby, na kogo patrzymy i jak jego historia przedstawia się w cyklu powieściowym. Niemniej warto, chociażby dla pięknych rysunków, które co krok zachwycają.

Komiks przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Non Stop Comics.

 

Tilda i kurzołek, Andrus Kivirahk

Autor: Andrus Kivirahk
Tytuł: Tilda i kurzołek
Wydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron: 152

Tilda nie pamięta swojego taty, który zmarł, gdy była malutka. Mama nie chce o nim mówić, bo to dla niej nadal bolesny temat. Dodatkowo kobieta ma problemy w pracy, niewdzięczną szefową, a córka nie chce jej pomagać w codziennych obowiązkach. Tilda bardzo chciałaby się dowiedzieć czegoś więcej o tacie. Pewnego dnia ma ku temu okazję – trafia do niej kurzołek. To rodzaj aniołka z kurzu, który ma pamięć różnych istot i czasów, jest też po części ojcem dziewczynki. Razem spędzają czas i lepiej się poznają.

Tilda i kurzołek to opowieść dla dzieci, w której główną bohaterką jest Tilda. Tilda chodzi do szkoły, ma mamę, ale nie ma taty. Jest trochę krnąbrna – wie, że mamie sprawia przykrość rozmawianie o ojcu, a i tak zdarza jej się naciskać na ten temat. Dziewczynka nie sprząta, mimo że mama ją prosi, a potem dziwi się, że kobieta jest zła.

Fabuła śledzi głównie poczynania Tildy, jednak nie tylko. Poznajemy też inne osoby, które dziewczynka zna – na przykład mężczyznę, któremu nic nie smakuje, oraz chłopca, który nie wie, co chciałby robić w życiu. Pierwsze rozdziały, gdy Tilda nie zna jeszcze kurzołka, to także naprzemienne historie jej i jej przyjaciela z kurzu. Dowiadujemy się z nich, że kurzołek przywraca ludziom wspomnienia.

Kurzołek składa się z kurzu, a kurz to cząstki dawnych wspomnień, obecności ludzi, doświadczenia, które były zbierane przez wieki. Kurz wciśnie się wszędzie i nie da się go pozbyć na stałe. Nie można go skrzywdzić. Tilda może z nim rozmawiać, bo jest niezwykłą dziewczynką – urodziła się w słońcu, nie w szpitalu. Kurzołek wciela się w rolę jej przyjaciela, a jednocześnie ojca – opowiada o tym, co lubił robić, jaka była kiedyś mama dziewczynki.

Cała ta bajkowa opowieść o aniołku z kurzu jest tylko przykrywką dla ważnych tematów, które są tu poruszane. Kurzołek uświadamia ludziom, co jest ważne w życiu, co się liczy, co nas cieszy. Pokazuje, że nie liczą się dobra materialne, a radość może przynieść odkrycie swoich korzeni czy wspomnień, które są głęboko ukryte. Że czasem ważniejsza jest rozmowa z bliskimi i pozwolenie na poszukiwanie swojej drogi życiowej, a nie sprzątanie czy obowiązkowe przejęcie rodzinnej firmy.

Tilda i kurzołek to ciekawa książka, ale trudno mi powiedzieć, czy jej odbiorcą są dzieci. Nie wszystkie ważne wątki będą przez nie zrozumiane. To pozycja, która skłania do refleksji, więc może warto czytać ją wspólnie, rodzinnie, a potem rozmawiać o niej. Jest mądra, ale nie daje oczywistych odpowiedzi i rozwiązań, wręcz przeciwnie – tekst zmusza nas do poszukiwań i rozmyślań.

Jeśli szukacie wartościowej książki, w której ukryto ważne tematy, powinniście sięgnąć po Tildę i kurzołka. Szczególnie, jeśli lubicie rodzinne lektury, które są przyczynkiem do rozmowy.

 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Widnokrąg.

 

Sherlock Holmes. Ostatnia zagadka, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Ostatnia zagadka
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 20. Ostatnia zagadka
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 1 godz.

Sherlock jest zaniepokojony. Jego kontakty z Watsonem nieco się rozluźniły, dlatego lekarz nie wie, co męczy przyjaciela. Okazuje się, że detektyw tropi profesora Moriarty’ego, który utkał sieć intryg i jest mistrzem zbrodni. Jest przebiegły i inteligentny, wyprzedza Holmesa o krok. Czy mężczyzna usidli w końcu złoczyńcę?

Ostatnia zagadka Arthura Conan Doyle’a to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa. Kolejny raz to Watson jest narratorem. Tym razem audiobook zaczyna się inaczej. Dowiadujemy się, że Holmes nie żyje, a Watson jest całą sprawą niezwykle przejęty i przybity. Jego opowieść nie jest pozbawiona wyrzutów w swoim kierunku.

W tym tomie Sherlock jawi się czytelnikowi i słuchaczowi jako człowiek udręczony, przybity, przestraszony. Wie, że trafił na trudnego przeciwnika, ale wyjątkowo nie traktuje go jako wyzwania, lecz jako przeszkodę. Czuje, że może sobie nie poradzić z tą sprawą. Moriarty jest zawsze o krok przed nim. To powoduje, że Holmes jest kłębkiem nerwów.

Ten tom jest wyjątkowo melancholijny. Jest tu dużo smutku, który bije z Watsona. Jego obserwacje przyjaciela podkreślają udrękę, jaką przeżywał detektyw. Chciał pozbyć się złoczyńcy, a sam źle skończył. Waton próbuje pokusić się o zrekonstruowanie zdarzeń, których nie był świadkiem, wiedząc jednak, że nie ma zdolności Holmesa, który z prostych i z pozoru nic nieznaczących elementów potrafił opowiedzieć historię.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem tej części ponownie jest Maciej Więckowski. Moim zdaniem potrafi dobrze oddać emocje bohaterów, dialogi są ubarwione odpowiednimi tonacjami głosów, a nie są przerysowane i śmieszne. Wczuwa się w tekst, ale nie ma w tym przesady.

Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać. Sięgnijcie koniecznie po przygody Sherlocka Holmesa w tym wydaniu – to kwintesencja spraw detektywistycznych sławnego śledczego z Baker Street.