Premierowa powieść Łukasza Orbitowskiego tylko w Wolnych Lekturach!


Do grona współczesnych pisarzy i pisarek publikujących swoje premierowe teksty w Wolnych Lekturach dołącza właśnie Łukasz Orbitowski. Tylko u nas można przeczytać nową powieść tego wyśmienitego pisarza. #manto od dziś dostępne jest dla Przyjaciół i Przyjaciółek Wolnych Lektur.

Cóż niezwykłego mogłoby się przydarzyć kelnerowi po pięćdziesiątce mieszkającemu z nadopiekuńczą matką na warszawskiej Pradze? Złote lata wysokich zarobków i sutych napiwków w Kameralnej ma dawno za sobą. W latach dziewięćdziesiątych zamknięto lokal i bohater powieści znalazł się na bruku, bo nikt już nie potrzebował zawodowych kelnerów. Teraz pracuje w swoim fachu na zmiany, po kilkanaście godzin dziennie, dorabiając drobnymi remontami, i czeka. Nigdy się nie poddaje i cierpliwie czeka na swoją wielką szansę. Przypadkiem w jego ręce trafia telefon komórkowy pozostawiony przy stoliku przez stałego klienta i nagle sprawy przybierają nieoczekiwany obrót…
#manto Orbitowskiego specjalnie dla Wolnych Lektur zilustrował Jacek Świdziński. Ciekawostką jest być może fakt, że ilustracje przygotowane do #manta można w pełni podziwiać tylko w formatach elektronicznych.
#manto od 17 lutego przez najbliższe dwa miesiące dostępne będzie tylko dla członków Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur – inicjatywy zrzeszającej darczyńców wspierających finansowo działania biblioteki.
Do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur dołączyć może każdy, kto przekazał darowiznę na Wolne Lektury. Po dokonaniu wpłaty otrzymuje się e-mail z linkiem, dzięki któremu można się zarejestrować w Towarzystwie i zalogować do biblioteki. Dostęp do przedpremierowych książek uzyskuje się po zalogowaniu. Darowizna jednorazowa uprawnia do 1 miesiąca dostępu. Darowiznę na Wolne Lektury można przekazać także przez aplikację mobilną dostępną na systemy Android i iOS.
Towarzystwo Przyjaciół Wolnych Lektur ma na celu częściowe uniezależnienie biblioteki od dotacji ze środków publicznych i zapewnić jej możliwości utrzymania i poszerzenia dostępnych nieodpłatnie zbiorów. Osoby wspierające Wolne Lektury dotychczas uzyskały wcześniejszy dostęp do utworów napisanych przez Pawła Sołtysa, Julię Fiedorczuk, Magdalenę Tulli i Subcomandante Marcosa w przekładzie Katarzyny Okrasko. Zamierzamy kontynuować ten zwyczaj i co dwa miesiące udostępniać naszym Darczyńcom kolejne atrakcyjne nowości.
*
Łukasz Orbitowski zaczynał swoją pisarską karierę od opowieści pisanych w konwencji fantastyki i grozy, ale jego ostatnie książki  to powieści realistyczne mocno osadzone w realiach Polski końca XX wieku. Był kilkukrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla przyznawanej najlepszym utworom w dziedzinie fantastyki. W 2016 roku za powieść Inna dusza otrzymał Paszport Polityki oraz został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” i do Nagrody Literackiej Gdynia.
Jacek Świdziński jest członkiem grupy Maszin oraz autorem sześciu albumów komiksowych m.in. Zdarzenia. 1908 i Wielkiej ucieczki z ogródków działkowych. Jako twórca komiksów i grafik współpracował m. in. z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Bunkrem Sztuki, Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerią Arsenał w Białymstoku, Festiwalem Warszawska Jesień, Off Festivalem, Korporacją Ha!art, Klubem Komediowym w Warszawie. Stale współpracuje z kwartalnikiem „Przekrój”.

Informacja prasowa Wolne Lektury

3 komentarze:

  1. Świetna recenzja, ale to nie do końca moje klimaty czytelnicze. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi tak samo bardzo podoba się ta recenzja.Bardzo dobrze że recenzji na tym blogu jest bardzo dużo.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak chodzi o mnie to ja bardzo lubię czytać książki.Sprawia mi to bardzo dużo przyjemności.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!