Projekt „Słuchaj wszędzie” fundacji Nowoczesna PolskaHistoria nie musi i nie powinna być nudna, a nasza polska jest wręcz fascynująca. Wybraliśmy siedem utworów z literatury polskiej, na których przykładzie pokazujemy to, co ważne i to, co się nie zmienia. W ramach projektu „Słuchaj wszędzie” nagraliśmy podkasty, z których dowiecie się o związkach historii z literaturą. Przygotowaliśmy je w językach polskim i angielskim. Usłyszycie zatem następujące historie:
1.      Śmierć, zmartwychwstanie, śmierć, czyli o poezji K.K. Baczyńskiego,
2.      Pieśń o nieskutecznym bohaterze, a więc Pieśń I O Fridruszu, który pod Sokalem zabit od Tatarów roku Pańskiego 1519,
3.      Ci straszni Krzyżacy, których przedstawiać nie trzeba,
4.      Wiersze uchodźcy, rzecz o Sonetach krymskich Adama Mickiewicza,
5.      Jak pisać poezję o przemocy? Słowo o Jakóbie Szeli autorstwa Brunona Jasieńskiego,
6.      Ostrożnie z rewolucją, czyli o Szewcach Witkacego,
7.      Wesele bez tajemnic, a więc Stanisław Wyspiański.
Pierwsze z nagrań już dziś dostępne jest w bibliotece Wolne Lektury - Wesele bez tajemnic możecie odsłuchać lub pobrać na swoje urządzenia. Pozostałe podkasty będziemy  publikować do końca października we wtorki i w piątki. Wszystkie nagrania i scenariusze znajdziecie pod adresem: http://wolnelektury.pl/info/sluchajwszedzie/. Podkasty udostępniliśmy również na stronie podkasty.info. Wszystkie materiały dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0, a to oznacza, że będzie można je swobodnie pobierać na swoje urządzenia, a także udostępniać innym i cytować.
Prace nad ich przygotowaniem trwają intensywnie od kilku miesięcy. W skład zespołu projektowego wchodzą: Barbara Klicka, dr Paweł Kozioł, Monika Grzelak, Borys Kozielski, Jarosław Kozielski, Paulina Choromańska i dr Magdalena Gutowska.
Projekt „Słuchaj wszędzie” jest realizowany przez fundację Nowoczesna Polska.
Partnerami medialnymi projektu są Bookeriada, eLib, Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!, Lubimy czytać, Link to Poland, culture.pl, Koalicja Otwartej Edukacji, Artifex, Galeria przy automacie, Wydawnictwa Drugie, Radio Pryzmat, Radio Wolna Kultura.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

2 komentarze:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!