Departament Q

Seria kryminalna wydawana przez słowo/obraz terytoria.

Autorem książek z tej serii jest Jussi Adler-Olsen. Pisarz urodzony w 1950 roku w Kopenhadze zdobył popularność jako twórca powieści kryminalno-sensacyjnych o Departamencie Q duńskiej policji.
Powieści Adler-Olsena wydawane są za granicą, zachwycają się nimi Skandynawowie, Niemcy i Hiszpanie. Prawa do ekranizacji wykupiła wytwórnia Zentropa Larsa von Triera. W przyszłym roku na ekrany polskich kin trafi film na podstawie Wybawienia tego autora.

Fragment Wybawienia
Trzeciego poranka zapach smoły i wodorostów zaczął przyklejać się do ubrania. Pod podłogą domku na łodzie lodowa breja chlupotała spokojnie o pale, przywołując wspomnienia dobrych dni.
            Uniósł się z posłania z zużytego papieru i wychylił, by spojrzeć na twarz młodszego brata, która nawet we śnie wyglądała na udręczoną i odrętwiałą.
Za chwilę się obudzi i rozejrzy z oszołomieniem. Poczuje skórzane pasy zaciśnięte na nadgarstkach i wokół talii. Usłyszy brzęk przytrzymującego go łańcucha. Zobaczy, jak płatki śniegu i światło próbują wedrzeć się do środka między pokrytymi smołą deskami. A potem zacznie się modlić.
            Niezliczoną ilość razy oczy jego brata wypełniały się rozpaczą. Raz po raz słychać było zduszone modlitwy o litość Jehowy, dobiegające zza mocnej taśmy na ustach.
Ale wiedzieli obaj, że Jehowa nie zaszczyci ich nawet spojrzeniem, bo pili krew. Krew, którą ich strażnik wpuścił do szklanek z wodą. Dał im się z nich napić, nim powiedział, co zawierają. Wypili wodę z zakazaną krwią i teraz są na zawsze potępieni. Dlatego wstyd palił ich nawet głębiej niż pragnienie.
            „Jak myślisz, co on nam zrobi?” – pytały przerażone oczy brata. Ale skąd ma znać odpowiedź? Po prostu czuł instynktownie, że to wszystko niedługo się skończy.
Obecnie w serii znajdują się trzy powieści. Warto zacząć swoją przygodę z nimi już teraz, ponieważ niedługo czeka nas premiera kolejnej książki Adler-Olsena.Zabójcy bażantów Jussi Adler-Olsen
ISBN 978-83-7453-060-6
Seria: Departament Q
Informacja:  424 strony, format 129×197mm, oprawa broszurowa
Cena detaliczna: 39,90 zł

Nota:
Jak to zrobią? Pojedynczy strzał i po wszystkim? I już? Nie, dlaczego mieliby się tym zadowolić? Te bydlaki nie były przecież takie miłosierne.

Bogaci, wpływowi, bezkarni.
Gdy mogą wszystko, zbrodnia staje się zabawą.
Kto osądzi najpotężniejszych ludzi w Danii?

Po powrocie z urlopu Carl Mørck, szef Departamentu Q , zastaje swojego asystenta Assada zagrzebanego w aktach starej, zamkniętej sprawy.
Mimo że zapadł wyrok, ktoś ciągle podrzuca dowody świadczące, że w zbrodnię zamieszana jest grupa prominentów. Dalsze śledztwo wymaga przeciwstawienia się skorumpowanym strukturom w polityce i policji. Rozpoczyna się polowanie z nagonką…
Zabójców bażantów entuzjastycznie przyjęła krytyka i czytelnicy. Książka trafiła na szczyty list bestsellerów. Sprzedano ponad milion egzemplarzy w całej Europie.

Idealne dla nieustraszonych. I dla ludzi, którzy lubią się bać.
Brigitte

Jussi Adler-Olsen Kobieta w klatce
przełożyła Joanna Cymbrykiewicz
ISBN 978-83-7453-027-9
Informacja: seria Departament Q, 416 stron, format 129×197 mm, oprawa broszurowa
Cena detaliczna: 39,90 zł


W roku 2002 z pokładu promu znika piękna i przebojowa parlamentarzystka, Merete Lynggaard. Policja podejmuje śledztwo na szeroką skalę, ale bez rezultatu. W roku 2007 duński parlament decyduje o utworzeniu Departamentu Q, specjalnego wydziału policji do spraw szczególnej wagi, na czele którego staje Carl Mørck, policjant z kopenhaskiego wydziału zabójstw. Czy kontrowersyjny policjant wraz z ekscentrycznym pomocnikiem Assadem zdołają zakończyć koszmar kobiety, nim sami padną ofiarą szaleńczego planu?

Na 29 listopada zapowiadana jest polska premiera filmu Kobieta w klatce, nakręconego w wytwórni Larsa von Triera – Zentropa. Autorem scenariusza jest Nikolaj Arcel, scenarzysta Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, nominowany do nagrody BAFTA. Za produkcję odpowiada Louise Vesth, jeden z głównych producentów Melancholii Larsa von Triera. W Danii adaptację Kobiety w klatce przyjęto entuzjastycznie. Od 10 lat żaden film nie wywołał tak silnych emocji. Recenzenci porównują go do szwedzkiej ekranizacji Millennium. W ciągu pierwszego weekendu film obejrzało 125 000 osób.

„Jussi Adler-Olsen jest przyszłością skandynawskiej powieści kryminalnej”.
Der Spiegel

„Autor najlepiej sprzedających się obecnie bestsellerów nazywa się Jussi Adler-Olsen”.
Berlingske Tidende

Kobieta w klatce spełnia wszystkie wymogi rasowej powieści o zbrodni i śledztwie – trzyma w napięciu, ma niebanalnych bohaterów i odpowiednią dawkę fundujących ciarki scen”.
Dziennik Gazeta Prawna


7 komentarzy:

 1. Zaciekawiłaś mnie, ostatnio mam ochotę na dobry kryminał, a te wydają się być w sam raz :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę seria wydaje się być całkiem ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora, więc może nadrobię te zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Musiałabym się dokładniej zastanowić, bo na razie kryminały to u mnie tylko Christie. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super seria, ale w portfelu wiatr hula! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Obiecująco wyglądają te kryminały, z chęcią się przekonam sama. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam skandynawskie kryminały. A o tym autorze w ogóle nie słyszałam. Dlatego cieszę się z Twojego postu o tych kryminałach. Zachęciłaś mnie, dziękuję. :D

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!