Znamy laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy!


W Warszawie po raz dwunasty nagrodzono najważniejszych przedstawicieli literatury polskiej. „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego, „Ścieżki dźwiękowe” Krystyny Dąbrowskiej, „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza i Marty Kurczewskiej oraz „Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego” Andrzeja Żora to zwycięskie tytuły 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, najstarszego wyróżnienia literackiego w Polsce.


9 czerwca podczas uroczystej gali w Nowym Teatrze ogłoszono laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Wyróżnieni autorzy to Wiesław Myśliwski, Krystyna Dąbrowska, Cezary Harasimowicz i Marta Kurczewska oraz Andrzej Żor. Tytuł Warszawskiego twórcy za całokształt dorobku literackiego przyznano prozaikowi Kazimierzowi Orłosiowi.

W tegorocznym konkursie laur za najlepszą książkę w kategorii proza otrzymał Wiesław Myśliwski, jeden z najważniejszych i najczęściej nagradzanych polskich pisarzy. Autor już w 2014 r. został uhonorowany tytułem Warszawskiego twórcy przez Jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – za wybitny dorobek literacki. W tym roku jurorzy docenili pisarza za „Ucho igielne”, powieść, w której w punkcie wyjścia pada poruszające pytanie. A co, gdybyśmy mogli spotkać siebie z młodości? O Wiesławie Myśliwskim, autorze takich książek, jak „Widnokrąg” czy „Traktat o łuskaniu fasoli”, często mówi się, że jest przedstawicielem nurtu chłopskiego w polskiej literaturze. Jego dzieła były wielokrotnie ekranizowane i wystawiane na deskach teatrów. – O randze dorobku literackiego laureata, obok utworów scenicznych tak ważnych jak „Klucznik” czy „Złodziej”, decyduje, licząc z „Uchem igielnym”, siedem powieści. Ale trzy z nich stały się wizytówką autora: „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg” i „Traktat o łuskaniu fasoli”. Teraz jednym tchem z nimi należy wymieniać „Ucho igielne” – tajemnicze, serdeczne, mądre – mówił w laudacji członek jury, Krzysztof Masłoń.

Spośród nominowanych w kategorii poezja triumfy święciła poetka i tłumaczka Krystyna Dąbrowska. Jej „Ścieżki dźwiękowe” to tomik wierszy, dla których najważniejszą wartością stały się rozmowy, spotkania z ludźmi i wszystko to, co się z nich wywodzi. W podróży po „Ścieżkach dźwiękowych” poetka snuje opowieść o otaczającej rzeczywistości, którą zamienia w pełną emocji poezję.

Wśród książek skierowanych do najmłodszych, jury najbardziej urzekła historia „Mirabelki”, warszawskiego drzewka, które przetrwało II wojnę światową, tragiczne losy warszawskiego getta, powojenny stalinizm i odbudowę stolicy. Drzewko jednak w końcu ścięto. Ale zostały pestki. To właśnie do Cezarego Harasimowicza, znanego scenarzysty, aktora i pisarza, powędrowała statuetka w kategorii literatura dziecięca. Piękną opowieść o przemijaniu, chwilach bezsilności, uśmiechu i grozy uzupełniają bajeczne ilustracje Marty Kurczewskiej – raz przepełnione smutkiem, raz pełne radości.

Andrzej Żor, autor m.in. zbioru opowiadań „Jedenaście dialogów z porcelanową filiżanką w tle” za książkę „Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego” otrzymał nagrodę w kategorii edycja warszawska. Ta obszerna publikacja jest pokłosiem prac, jakie wykonano w ubiegłych latach przy konserwacji, archiwizacji i cyfryzacji całego zasobu dokumentów związanych z Przytułkiem św. Franciszka Salezego. Budynkiem niezwykłym – nadal otwartym przytułkiem dla potrzebujących, ukrytym w zakątku warszawskiego Solca świadkiem 120-letniej historii Warszawy.

Podczas gali 9 czerwca przyznano również tytuł Warszawskiego twórcy – wyróżnienie stworzone z myślą o wybitnych autorach związanych w szczególny sposób z Warszawą. Jury nagrodziło Kazimierza Orłosia, prozaika-realistę, autora m.in. „Cudownej meliny” wydanej w Instytucie Literackim w Paryżu w 1973 roku, za którą autor został objęty przez władze PRL-u zakazem druku. – Podziwiamy z jednej strony jego drogę twórczą, z drugiej zaś strony jego drogę życiową. Kazimierz Orłoś urzeka nas nie tylko jako wyśmienity pisarz, który w literaturze stworzył klasę sam dla siebie, ale także jako człowiek – opowiadał o laureacie Janusz Drzewucki, Przewodniczący jury.

– Cieszy, że laureaci Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zyskują uznanie również w innych wyróżnieniach literackich. A prace z kategorii varsavianów pokazują, że Warszawa jest niesamowitym tematem literackim. Jest miastem pulsującym, w którym jest mnóstwo tematów wartych opisania – mówił wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

Laureatów w pięciu kategoriach wyłania jury w składzie: Janusz Drzewucki (Przewodniczący Jury), Anna Maria Czernow, Grażyna Borkowska, Krzysztof Masłoń, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk i Rafał Skąpski. Laureaci poprzednich edycji to najwybitniejsze postaci polskiej literatury, m.in. Ernest Bryll, Hanna Krall czy Tadeusz Konwicki. Nagroda Literacka m.st. Warszawy docenia również twórców młodszego pokolenia, np. Jakuba Żulczyka czy Marcina Szczygielskiego. Nagroda sięga w swojej historii lat 1926-38, łącząc w sobie wieloletnią tradycję z otwartością na czytelnika i nowe media oraz ma na uwadze promocję czytelnictwa. Nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania, m.in.: spotkania autorskie podczas Warszawskich Targów Książki czy spotkania z laureatami w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata oraz podczas literackiego pikniku Imieniny Jana Kochanowskiego organizowanego przez Bibliotekę Narodową.

Laureaci 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
PROZA
Wiesław Myśliwski Ucho igielne, Wydawnictwo Znak

POEZJA
Krystyna Dąbrowska Ścieżki dźwiękowe, Wydawnictwo a5

LITERATURA DZIECIĘCA – TEKST I ILUSTRACJE
Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska Mirabelka, Wydawnictwo Zielona Sowa

EDYCJA WARSZAWSKA
Andrzej Żor Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego, Przytułek św. Franciszka Salezego w Warszawie

TWÓRCA WARSZAWSKI
Kazimierz Orłoś

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Patroni medialni: Radio TOK FM; lubimyczytać.pl; warszawa.wyborcza.pl; Książki. Magazyn do czytania
Współpraca: Biblioteka Narodowa

Informacja prasowa i zdjęcie

Business and Culture


Towarzystwo Przyjaciół Wolnych Lektur, czyli społeczność wspierająca największą bibliotekę internetowąWczoraj rozpoczęło działalność Towarzystwo Przyjaciół Wolnych Lektur. To nowa inicjatywa, skupiająca czytelników i sympatyków biblioteki internetowej Wolne Lektury.

Towarzystwo Przyjaciół Wolnych Lektur jest formą wsparcia finansowego biblioteki oraz możliwością współtworzenia jej i budowania społeczności wokół niej. Wspierający samodzielnie wybierają kwotę oraz częstotliwość wsparcia. Możliwe jest dokonywanie wpłat co miesiąc, raz na rok lub jednorazowo. Z przekazanych środków finansowane będą nowe publikacje – zarówno ebooki, jak i audiobooki. Obecnie biblioteka Wolne Lektury udostępnia bezpłatnie ponad 5500 książek i 600 audiobooków.

Pierwszą zorganizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Wolnych Lektur imprezą było spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem 6.06.2019 w warszawskiej księgarni Tarabuk. Jego najnowsze opowiadanie „Co się robi, gdy się wydało książkę” dostępne jest w wersji tekstowej oraz jako audiobook czytany przez Adama Fidusiewicza – przez najbliższe osiem tygodni tylko dla Przyjaciół.

Członkowie Towarzystwa w ramach podziękowania za wsparcie zawsze będą mieli przedpremierowy dostęp do nowości – opowiadań i powieści wybitnych współczesnych autorów. Zostaną napisane specjalnie dla Wolnych Lektur i opublikowane na Licencji Wolnej Sztuki 1.3. Kolejnymi utworami będą m.in. opowiadanie Julii Fiedorczuk i powieść Łukasza Orbitowskiego. Po 60 dniach od prapremiery każdy utwór będzie udostępniany bezpłatnie już dla wszystkich czytelników, a Przyjaciele i Przyjaciółki będą mieli dostęp do kolejnej prapremiery. Co więcej czekają na nich kolejne atrakcje: zaproszenia na festiwal literacko-kulturalny Wolne Lektury Fest, tajne i nietajne spotkania ze znanymi pisarzami i pisarkami, gry i zabawy literackie na naszym forum, legitymacje Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur oraz różne wspólne akcje.

Towarzystwo Przyjaciół Wolnych Lektur jest formą dobrowolnego wsparcia darmowej i niekomercyjnej biblioteki internetowej. Do Towarzystwa można dołączyć poprzez aplikację Wolne Lektury (dostępną na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS) lub przez stronę internetową https://wolnelektury.pl/towarzystwo/. Wolne Lektury zapraszają do Towarzystwa wszystkich, którym zależy na wspieraniu czytelnictwa. Dzięki ich wsparciu biblioteka będzie mogła dalej się rozwijać i publikować nowe treści – zarówno poszerzać zasoby lektur oraz literatury klasycznej, jak i podejmować współpracę z współczesnymi autorami.

WolneLektury.pl to największa biblioteka internetowa, w której znajduje się ponad 5500 utworów. Można je czytać za darmo i legalnie. Utwory poddawane są redakcji merytorycznej: uwspółcześniane, opatrywane motywami i przypisami, a następnie publikowane w najpopularniejszych formatach – MOBI, EPUB, PDF, TXT, FB2 i DAISY. Serwis istnieje od 2007 roku, od 2017 natomiast dostępna jest aplikacja na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS. Bibliotekę Wolne Lektury prowadzi fundacja Nowoczesna Polska.

Informacja prasowa od Wolnych Lektur

„Palec pod budkę, bo za minutkę budka się zamyka i nie ma kluczyka”


Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej, po licznych imprezach w Warszawie i Radomiu obiera właśnie kurs na Wrocław. 

Od 14 do 16 czerwca w Muzeum Pana Tadeusza czekać będzie na najmłodszych całe mnóstwo atrakcji prowadzonych symultanicznie w trzech grupach wiekowych.
Program został zbudowany w trzech kategoriach wiekowych, tak by dzieci w każdym wieku znalazły coś dla siebie.
W weekend Gosia Herba będzie malować sny (jedynie dobre, oczywiście); Marianna Sztyma pomoże uchwycić emocje, Natalia Usenko zaprosi dzieci do świata wyliczanek, także tych znanych z dzieciństwa rodziców a Joanna Rusinek stworzy portrety rodzinne.
Gwiazda światowego formatu – Taro Miura stworzy z dziećmi plan papierowego miasta, które będzie nie tylko odwzorowaniem prawdziwego miejsca, ale również próbą konfrontacji z tym, co trudne lub wymagające zmiany.
Ewa Kozyra Pawlak i Paweł Pawlak nie tylko zapraszają na warsztaty na których powstaną wielkoformatowe ptaki, ale uchylą drzwi własnej pracowni. Opowiedzą o tworzeniu atlasów i nie tylko.
Bardzo zachęcamy także do udziały w warsztacie na podstawie książek wydawnictwa Zakamarki, podczas których porozmawiamy o tym, że w każdej babci i każdym dziadku ukryte są historie o wspaniałych dziewczynkach i dzielnych chłopcach, albo na odwrót. Pobawimy się w proste zabawy sprzed lat, a każda rodzina stworzy swój rodzinny talizman inspirowany afrykańskimi wzorami.
A co dla starszych? 
Rafał Witek zaprosi do klubu latających ciotek, Wojciech Cesarz rozśmieszy Was do łez pamiętnikami „grzecznego” psa, a Agata Widzowska wyjaśni co to jest „Psierociniec”.
Marianna Oklejak udowodni, że muzyka łączy pokolenia,
Karolina Grabarczyk i Nika Jaworowska pokażą jak każdy z nas może zmieniać świat.
Tomasz Jastrun,  Katarzyna Ryrych i Agnieszka Tyszka podejmą wyzwanie i pochylą się nad tematami najważniejszymi dla młodzieży. Chwilami będzie zabawnie, a chwilami poruszająco, ale na pewno nie będziecie się nudzić. 
Marta Kisiel połączy pokolenia fanów fantasy.
Chcecie jeszcze?
Portrety Tomka Brody to esencja kreatywności. W trakcie warsztatów dzieci poznają zasady tworzenia kolażu w praktyce. Portret ulubionego członka rodziny stworzony z gąbek, z pozoru bezużytecznych kawałków tkanin i kartonów, stanie się cenną rodzinną pamiątką i być może znajdzie honorowe miejsce na Waszej ścianie.
Znacie już nowość od wydawnictwa Dwie Siostry? Autor „Podróżników” - Andrzej Fedorowicz odpowie na pytania: Kto został królem Madagaskaru, a kto odkrył źródło Amazonki? Jak przejechać Afrykę na rowerze i jak w jednym roku stanąć na dwóch biegunach Ziemi? Czy można okrążyć świat samochodem i przepłynąć Atlantyk… kajakiem?
Macie jeszcze inne pytania do autora? Zapiszcie je. Zadamy je wszystkie!
To nie wszystko!!!  Na deser mamy niespodziankę! W ramach cyklu „Męskie czytanie” zapraszamy was do Hydropolis, znakomitego centrum edukacyjnego. Będziemy czytać, zwiedzać, a nawet wywołamy burzę.
Wystawy! Wystawy! Jeszcze raz wystawy!
W Muzeum Pana Tadeusza w trakcie trwania Festiwalu będziecie mogli oglądać przepiękne prace Quentin Gréban, stworzone do książki „Mama” wydanej przez wydawnictwo Media Rodzina oraz znakomitą interaktywną wystawę „Kto ty jesteś?”. Ta wystawa to prawdziwe wyzwanie, więcej pytań niż odpowiedzi, zadania dla dzieci, elementy kostiumów i wiele, wiele innych.

14 czerwca o godz. 18:00 wernisaż, warsztaty, start Festiwalu i upominki dla dzieci! Nie można tego przegapić! Startujcie z nami!
Wszystkie spotkania są bezpłatne, ale konieczna jest rezerwacja miejsc: rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl
Więcej informacji o zapisach, oraz pełny program znajdziecie na: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/program-wroclaw/