Ekologia dla małych i dużych, czyli co czytać żeby pomóc planecie


Czy da się sprzątać bez detergentów? Co można ugotować z resztek? Po jakie produkty sięgać? Jak zmniejszyć zużycie wody i energii? I przede wszystkim… jak nauczyć tego nasze dzieci? Te i inne wątpliwości pozwoli rozwiać odpowiednio wyposażona biblioteczka. Podpowiadamy, gdzie szukać odpowiedzi na pytania nurtujące wszystkich chcących żyć bardziej świadomie.
Ekologia to nie tylko wielkie słowa i heroiczne czyny. To także, albo przede wszystkim, kwestia codziennych, bardziej świadomych wyborów każdego z nas. Jak konsekwentnie przekonują nas eksperci małe rzeczy mogą złożyć się na znaczący, globalny efekt. Jednak jak iść przez życie bardziej odpowiedzialnie? W tej zmianie pomoże odpowiednio dobrana literatura.
Eko dziecko
Małym odkrywcom warto wskazywać drogę. Nawet jeśli nasze dziecko nie wie jeszcze czym jest odpowiedzialna konsumpcja czy zmiana klimatu, powinniśmy wprowadzać ich w świat ekologii. Trudne tematy najlepiej podawać w lekkiej formie, dlatego książeczka "Jak być eko, czyli wiersze o ekologii" to idealna pozycja w bibliotece, która pomoże w humorystyczny i interesujący sposób wytłumaczyć najmłodszym najważniejsze kwestie związane z ekologią. W bajkowej otoczce do zagadnień środowiskowych podchodzi też Izabela Skorupka, autorka książeczki „Gdzieś daleko. Bajka eko”. Musimy jednak pamiętać, że nic nie działa na dzieci tak edukacyjnie jak… dobry przykład. Zanim więc odeślemy naszą pociechę do lektury jednej z wielu książek dedykowanych małym ekologom, które możemy znaleźć np. w księgarni internetowej Livro.pl, warto zacząć od siebie.

Zrównoważona kuchnia
42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać jedzenie[1]. W sumie do produkcji wyrzucanej żywności na całym świecie zużywa się rocznie nawet 250 bln litrów wody. Marnowanie jedzenia to więc nie prywatna sprawa każdego z nas, ale wspólna odpowiedzialność za niszczenie zasobów naturalnych. Przewodnik po uważnym poruszaniu się w kuchni znajdziemy w publikacji autorstwa Sylwii Majcher „Gotuję, nie marnuję”, czyli książce o zero waste po polsku. Co ciekawe, wpływ na kondycję naszej planety ma także nie tylko to ile wyrzucamy, ale co jemy. Według ONZ globalne przejście na dietę wegańską w znaczący sposób pomogłoby zmniejszyć problem głodu, ubóstwa energetycznego, a także skutki zmiany klimatu[2]. Zaskakujących inspiracji na bezmięsne przepisy możemy poszukać m.in. w książce „Jadonomia” znanej blogerki Marty Dymek czy w publikacji o ekologicznym żywieniu „Eko kuchnia. Jedz naturalnie”. Więcej publikacji o tej tematyce znajdziemy w księgarni internetowej Livro.pl.

Sprzątanie i pielęgnacja w stylu slow
Unikanie chemii zarówno w środkach czyszczących jak i kosmetykach to jeden ze sposobów na dbanie o środowisko, który podobnie jak odpowiednia dieta, korzystnie wpływa także na nasze własne zdrowie i samopoczucie. Obecnie na rynku nie brakuje bioporadników, które podpowiadają jak skutecznie, tanio i łatwo komponować własne produkty do czyszczenia oraz pielęgnacji. Czym zastąpić obecne w produktach drogeryjnych substancje chemiczne? Dla tych, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę z pomocą przychodzą takie książki jak „Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio” czy „5 domowych środków, które zastąpią całą drogerię. Tanie eko środki dla ciebie i domu”.
Less is more, czyli w prostocie siła
Maksyma „mniej znaczy więcej” sprawdza się na wielu obszarach. Ma to znaczenie także dla środowiska. Mniej nieodpowiedzialnych decyzji to więcej korzyści dla planety. Gromadzenie rzeczy, kupowanie w ramach rekompensaty trudnego dnia czy złego samopoczucia tak naprawdę wcale nie uszczęśliwia i nie czyni nas lepszymi. Warto więc korzystać z życia świadomie, zaczynając od drobnych zmian: ograniczania, segregowania, dzielenia się, czy porządkowania. Kompleksowe poradniki pokazujące, jak małymi krokami każdy z nas może zadbać o planetę i wcielić w swoje życie zdrowy minimalizm odnajdziemy w propozycjach księgarni internetowej Livro.pl: np. najnowszej książce autorstwa eko-influencerki i aktywistki Arety Szpury pt. „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” oraz w publikacji pomagającej być bliżej natury nawet w dużej aglomeracji „Eko w wielkim mieście, czyli kilka kroków do szczęśliwego życia”, a także dedykowanej minimalistom „Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce”.

Każda decyzja ma znaczenie. W odpowiedzi na świat pędzący w kierunku konsumpcji i egoizmu spróbuj zacząć żyć w sposób bardziej odpowiedzialny, a czując korzyści w postaci czystszego otoczenia, oszczędności w portfelu i ogromnej satysfakcji, powrót do dawnych nawyków wyda się wręcz niemożliwy.


Kontakt dla mediów:
Kamila Cichocka
e-mail: k.cichocka@brightagency.pl
kom. 531 263 868
Informacja prasowa Livro.pl

[1] Badanie „Marnując żywność, marnujesz planetę” przeprowadzone na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przez Kantar Millward Brown, 2018
[2] Raport Międzynarodowego Panelu ds. Zrównoważonego Zarządzania Zasobami Programu Środowiskowego ONZ, 2010

2 komentarze:

  1. Jakby jakieś wpisy w tym blogu były to na pewno było by lepiej.Tak uważam i naprawdę zdania nie zmienię.

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo dobrze, że uczysz ekologii już od najmłodszych lat. To dobrze o Tobie świadczy :)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!