Mały Chopin, Michał Rusinek


Autor: Michał Rusinek
Tytuł: Mały Chopin
Wydawnictwo: Znak emotikon
Liczba stron: 32

Jaki był Mały Chopin? Skąd u niego pasja do muzyki? Jak wymawia się jego nazwisko? Co tworzył jako mały chłopiec? Czy był grzecznym chłopcem? I czym sobie zasłużył na pomnik w Warszawie? O tym i o wielu innych rzeczach przeczytać można w książce Mały Chopin Michała Rusinka.

Opowieść o Fryderyku Chopinie to wierszowana historyjka, która zdradza, jakim dzieckiem był znany kompozytor. Dowiedzieć się można, w co lubił się bawić, gdzie mieszkał i jak wymawia się jego nazwisko. Krótkie wierszowanki opisują, jak mogła wyglądać pierwsza melodia, którą napisał, i oraz opowiadają o tym, jak mały kompozytor pomylił fortepian z potworem.

Dzięki tym opowieściom najmłodsi mogą dowiedzieć się kilku rzeczy o Chopinie, ale też zobaczą, że nawet najbardziej znani byli kiedyś dziećmi i robili różne dziwne, śmieszne lub głupie rzeczy. Nie wszystko co tu opisano jest prawdą, ale nie znaczy to, że historia nie jest wartościowa. Autor pokazał Fryderyka Chopina w zupełnie innym świetle, sprawiając, że widzimy go jako sympatycznego malca, który czasem bywał łobuziakiem. 

Na uwagę zasługuje oprawa graficzna książki. Ilustracje do książki stworzyła Joanna Rusinek. To barwne rysunki, które czasem pokazują ludzi, a czasem w ogóle nie ma po nich śladu. To, co przyciąga wzrok, to tekst. Nie wydrukowano go standardowo w kilku linijkach na każdej karcie. Niektóre słowa są znacznie powiększone, inne układają się w falkę, a inne są pod kątem. Pięknie to wygląda i sprawia, że czytanie jest też świetną zabawą.

Mały Chopin to książka dla najmłodszych, która na pewno spodoba się dzieciom. Jest pięknie wydana, a do tego ciekawa. Pokazuje znaną postać od nieznanej strony, co zachwyci zarówno maluchy, jak i rodziców. Idealna nie tylko dla małych fanów muzyki.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak emotikon.


3 komentarze:

  1. Chyba sprezentuję tę książkę jednej fance Chopina 😀

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta książka wydaje mi się bardzo ciekawa

    OdpowiedzUsuń
  3. A nuż książeczka zainspiruje kogoś do zostania kolejnym Chopinem :)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!