"Każdy jej strach" Peter SwansonAutor: Peter Swanson
Tytuł: Każdy jej strach
Tytuł oryginalny: Her Every Fear
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 342

Kate dostaje propozycję od dalekiego kuzyna, którego nigdy nie wiedziała. Corbin chce, by na pół roku zamienili się mieszkaniami – ona pomieszka u niego w Bostonie, on natomiast trafi do Londynu. Początkowo kobieta jest sceptyczna. Nie zna Corbina, podróż na drugi koniec świata ją przeraża. Kate podejmuje decyzję spontanicznie i tak trafia do Bostonu. Mieszkanie Corbina jest piękne, kurs, na który się zapisała, zaczyna się niedługo – nic, tylko się cieszyć. Jednak gdy Kate dowiaduje się, że w mieszkaniu obok doszło do morderstwa, a policja zaczyna wypytywać o Corbina, kobieta zastanawia się, czy aby ta błyskawiczna zamiana mieszkań nie była przykrywką dla kuzyna...

Każdy jej strach Petera Swansona to opowieść, w której narrator relacjonuje wydarzenia dziejące się wokół kilku osób. Po pierwsze mamy Kate, która przeniosła się z Londynu do Bostonu. Kobieta jakiś czas wcześniej przeszła prawdziwe piekło, które sprawiło, że całkowicie się zmieniła. Ataki paniki i bujna wyobraźnia, która podsuwa jej makabryczne myśli, to tylko część jej problemów. Dlatego decyzja o zamianie mieszkań dziwi nie tylko jej bliskich, lecz także ją samą. Poza tym narrator pokazuje, co dzieje się m.in. u Corbina i jednego z sąsiadów, Alana. Nie zawsze akcja rozgrywa się w tym samym czasie – przy wprowadzeniu do opowieści nowej postaci, narracja cofa się, by pokazać coś, co wydarzyło się w bliższej bądź dalszej przeszłości, a co ma znaczenie dla historii.

Głównym tematem jest sprawa morderstwa Audrey. Kate zaczyna mieć obsesję na jej punkcie, mimo że nigdy jej nie widziała. Ciągła obecność policji, pytania innych mieszkańców budynku i kłamstwa Corbina sprawiają, że kobieta nie może przestać myśleć o pięknej sąsiadce. Czy to możliwe, że to jej kuzyn ją zamordował? Corbin nie przyznaje się do jakiejkolwiek bliższej znajomości z Audrey, ale policja ciągle o niego wypytuje. Gdy mężczyzna znika z jej mieszkania, Kate zaczyna się poważnie zastanawiać, czy dobrze zrobiła, przyjeżdżając do Bostonu. Sprawa wcale nie jest taka prosta. Kate poznaje innych ludzi, którzy mogli mieć coś wspólnego z morderstwem dziewczyny. Nie wie, komu ufać. Jest obca w obcym miejscu, a jej przeszłość cały czas daje o sobie znać, podszeptując makabryczne rzeczy.


Początkowo wydaje się, że sprawa, którą otrzymujemy w książce, jest dość prosta. Krąg podejrzanych jest niewielki, ale wszystko wskazuje na Corbina, który kłamie i znika. Potem jednak zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Kate, która jeszcze nie przyzwyczaiła się do nowego miejsca, zaczyna dostrzegać drobnostki, które ją zaskakują. Przypisuje je roztargnieniu i przemęczeniu. Czy jest bezpieczna w mieszkaniu kuzyna? A może to tylko jej wyobraźnia znowu płata jej figle?

Minusem książki jest fakt, że dość wcześnie dowiadujemy się, kto jest zabójcą i jak działa. Nie trzyma się nas w napięciu do ostatniej strony. A jednak autor potrafił wymyślić coś, co sprawi, że będziemy chcieli dobrnąć do końca. Mogłabym się jeszcze przyczepić do głównej bohaterki – Kate nie zawsze działa w logiczny sposób i to może drażnić. Nie bardzo wiedziała, czy chce kryć kuzyna, czy pomóc policji. Czasem wyglądało to niesamowicie nieskładnie.

Każdy jej strach to zaskakujący thriller. Pomysł na fabułę jest ciekawy i wciągający, aczkolwiek nie aż tak mrożący krew w żyłach, jakbym się spodziewała. To poprawna lektura, którą czyta się szybko i zainteresowaniem.  

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Marginesy:
 

Powtórka z Disneya – "Samoloty 2"Dusty ma problemy podczas lotu. Okazuje się, że nie jest w pełni sprawny i pierwsze przeciążenie może go zabić. Nie wierzy w zapewnienia mechanika i próbuje sam przekonać się, na ile jeszcze go stać. Podczas takiej eskapady dochodzi do tragedii. Miejscowy strażak ma przez Dusty’ego kłopoty, dlatego samolot postanawia zgłosić się na kurs pożarniczy i zostać drugim strażakiem, dzięki czemu odpracuje swoje winy. Na miejscu nie informuje jednak nikogo o swoich kłopotach zdrowotnych, w związku z czym na treningach wypada blado...

Samoloty 2 to animacja Disneya z 2014 roku. Jest kontynuacją bajki z 2013. Ponownie głównym bohaterem zostaje samolot rolniczy Dusty, który tym razem nie może się ściągać, a każdy większy wysiłek może oznaczać dla niego śmierć.

Dusty popełnił błąd, przez który jego znajomy może mieć problemy. By nie dopuścić do zamknięcia lotniska w rodzinnej miejscowości, samolot udaje się na kurs strażacki. Dusty nie sądził jednak, że to tak trudny kawałek chleba. Inni członkowie ekipy są nie tylko zżyci i odważni, oni potrafią się zdyscyplinować i nie ryzykują swojego życia, gdy wiedzą, że misja jest trudna. Dusty będzie musiał się tego od nich nauczyć.

Tym razem otrzymujemy zupełnie inną historię. W pierwszej części oglądaliśmy zmagania podczas wyścigów, widowiskowe potyczki z pogodą, rywalizację. Tu akcja przenosi się w spokojniejsze rejony, co nie oznacza, że jest nudno. Wybuchające ciągle pożary sprawiają, że widz wyczuwa atmosferę grozy, widzi też, jak trudne zadanie mają strażacy. A jednak nie jest to tylko film, w którym jakiś samochód polewa wodą ogień. To przede wszystkim obraz ukazujący nowoczesne ratownictwo. 
 
foto: Disney Enterprises, Inc.
Samoloty 2 to także lekcje, nie tylko dla Dusty’ego. Widzowie będą mogli dowiedzieć się, że bezpieczeństwo i zachowanie pewnych norm jest niezbędne, by móc bez trosk żyć w zalesionym terenie. O tym nie myśli w ogóle prowadzący ośrodek wczasowy samochód, który dba jedynie o własne dobro i dochody. Poza tym możemy obserwować upadek mistrza – Dusty przez jedno wydarzenie musi zmienić całe swoje życie. Jak maszyna, która wcześniej była na szczycie popularności, poradzi sobie z nowym zajęciem?
 
foto: Disney Enterprises, Inc.
Jak zwykle otrzymujemy też wiele drugoplanowych postaci, które warte są uwagi. Przede wszystkim zwierzchnik Dusty’ego – profesjonalista, który nie jest zadowolony z nowego członka drużyny, jest surowy, ale jego historia jest równie skomplikowana co Dusty’ego. Dodajmy do tego przyjaciół samolotu z wioski, którzy chcą zrobić wszystko, by znaleźć dla niego zamienną część. Nie brakuje też nowych znajomych, a wśród nich Marusia – mechanika złotej rączki – czy Lidki – zakochanej w Dustym fanki.
 
foto: Disney Enterprises, Inc.
W polskim dubbingu usłyszymy Maćka Musiała w głównej roli, Monikę Dryl jako Lidkę, Mariana Opanię w roli Maydaya, Grzegorza Małeckiego mówiącego za Kopcia czy Pawła Wawrzeckiego wcielającego się w Mariusia. Niesamowicie ciekawą i tajemniczą postacią jest Wicherek, który został obdarzony głosem Wiktora Zborowskiego. Dottie mówi głosem Weroniki Rosati, Kapitan – Cezarego Morawskiego. Poza tym usłyszymy jeszcze m.in. Piotra Machalicę i Marka Barbasiewicza.
 
foto: Disney Enterprises, Inc.
Samoloty 2 to niezła familijna bajka, w której mocną stroną są widowiskowe akcje pożarnicze i muzyka im towarzysząca, która buduje emocje. Mimo wszystko jednak o wiele bardziej lubię Auta, choć i one nie są moimi ulubionymi bajkami. Jeśli jednak nie widzieliście jeszcze drugiej części Samolotów, polecam nadrobić.

"Zwodniczy punkt" Dan Brownhttp://audioteka.com/pl/audiobook/zwodniczy-punkt
Autor: Dan Brown
Tytuł oryginalny: Deception Point
Wydawnictwo: Sonia Draga
Czas trwania: 13 godzin 45 minut

Wybory prezydenckie. Naprzeciw siebie staje dwóch mężczyzn – senator Sexton, który jest przeciwnikiem NASA i wytyka błędy agencji, oraz pragnący reelekcji Herney, który wierzy w NASA. Agencja odkryła coś, co może zmienić obecne wyniki sondaży, które dają przewagę Sextonowi. W lodowcu Arktyki znajduje się meteoryt ze śladami życia pozaziemskiego. Niezależny zespół naukowców ma potwierdzić znalezisko. Na Arktykę zostaje wysłana córka Sextona, Rachel. Kobieta nie popiera politycznych starań ojca i pracuje dla obecnego prezydenta. Jej opinia mogłaby przesądzić o wierze bądź wyborców.

Zwodniczy punkt Dana Browna to powieść, w której narrator śledzi kilku bohaterów. Poznajemy nie tylko wydarzenia, które dzieją się wokół Rachel, która zdaje się główną postacią, lecz także innych. Niektórzy bardziej skupiają na sobie uwagę narracji, inni mniej. Na pierwszy plan wybija się Rachel, senator Sexton i jego asystentka Gabrielle.

Głównym tematem powieści jest znaleziony meteoryt. Dzięki niemu NASA będzie mogła przywrócić sobie dobre imię. Po serii wpadek i niepowodzeń, usterek i braku spektakularnych osiągnięć, ślady życia pozaziemskiego są dla agencji naprawdę cennym znaleziskiem. Na dodatek odkrycie to może przesądzić o wygranych wyborach w USA. Główni oponenci bowiem spierają się przede wszystkim o kwestię NASA. Sexton twierdzi, że pieniądze, które otrzymuje agencja, są wyrzucone w błoto i należy je przenieść na oświatę. Dla Herneya NASA jest symbolem USA, jego perłą, która pozwoliła na wiele lat wybić się Ameryce na czoło kosmicznego wyścigu. Nie zgadza się on z Sextonem w sprawie likwidacji NASA.

W tle wydarzeń związanych z meteorem dostajemy więc polityczną walkę. Kulisy wyborów są naprawdę interesujące. Czytelnik otrzymuje informacje na temat chwytów, które stosują obaj kandydaci, poznaje też szczegóły ich medialnych zachowań. Wygląda to interesująco, opisane jest szczegółowo, choć momentami brakowało mi większego chaosu i gorączki, licznych spotkań i kręcących się wszędzie doradców. 


Jak to zwykle u Browna bywa, książka naszpikowana jest detalami. Autor dba o to, by wszystko było jak najbliższe prawdy. Nie skąpi nam zatem szczegółów związanych z kosmosem, meteorytami, oceanami, lodowcami i wszystkim, co wiąże się ze znaleziskiem. Dane techniczne, które pojawiają się często, są dość logicznie wyjaśniane, nie ma więc obaw, że się gdzież pogubimy albo czegoś nie zrozumiemy. 

W powieści nie brakuje akcji. Cały czas coś się dzieje, czymś jesteśmy zaskakiwani, tempo nie zwalnia ani na chwilę. Autor jak zwykle serwuje nam niespodziewane rozwiązania i dba o to, by przekazywać informacje na tyle skąpo, byśmy nie domyślili się, kto stoi za całą tą sprawą. Kieruje nasza uwagę w zupełnie inną stronę, a w finale zaskakuje.

Lektorem Zwodniczego punktu jest Jacek Rozenek. Aktor czyta wszystkie książki Browna i jest w tym świetny. Zmienia tonację w zależności od bohatera, nadając postaciom indywidualne sposoby mówienia. Bardzo dobrze interpretuje tekst, w odpowiednich momentach podnosząc głos, zniżając, przerywając. Audiobooki z jego udziałem zawsze oznaczają przyjemność słuchania.

Zwodniczy punkt nie wpisał się na listę moich ulubionych powieści Browna. Niemniej cieszę się, że ją poznałam, ponieważ gdy pierwszy raz podchodziłam do tej lektury, nie umiałam się zmusić do skończenia jej, w efekcie odłożyłam ją po jednej trzeciej całości. Teraz udało mi się poznać jej zakończenie. Jak zawsze autor zachwycił mnie kunsztem wykonania, dokładnością i szczegółowością, umiejętnością budowania napięcia. I choć to dobra książka sensacyjna, ja pozostanę fanką profesora Langdona i pozycji z jego udziałem.


Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:
Wydaj książkę z Rozpisani.pl

Portal Rozpisani.pl, należący do Grupy PWN już od trzech lat promuje twórczość literacką i wspiera autorów, którzy chcą wydać książkę na własną rękę. Zasada jest prosta – każda osoba, która chce wydać książkę może zgłosić się do zespołu Rozpisani.pl, a profesjonaliści ocenią potencjał książki i zaproponują doskonale skrojoną ofertę.

Self-publishing to popularny dziś na świecie sposób na wydanie swojej książki. To obecnie jeden z najważniejszych światowych trendów na rynku wydawniczym. Dzięki portalowi Rozpisani.pl, także w Polsce niezależni autorzy mają szansę zaistnieć. Gwarancją jakości jest marka PWN. Publikacje mogą zostać wydane w formie książki drukowanej lub w formie ebooka. Nie ma ograniczeń co do gatunków – mogą to być opowiadania, wiersze, a nawet profesjonalne poradniki branżowe.

To, co wyróżnia ofertę Rozpisani.pl to możliwość skorzystania z profesjonalnej redakcji, korekty, druku lub promocji. Najważniejszy jest jednak dostęp do szerokiej dystrybucji – m.in. Amazon, Empik, Gandalf. Kalkulator usług, który jest dostępny na stronie www, pozwoli autorom w szybki sposób obliczyć koszty wydania książki.
Oferta jest skierowana do debiutantów, profesjonalistów, a przede wszystkim do każdego, kto wierzy, że o sukcesie książki decydują czytelnicy.

Myślisz o wydaniu swojej książki? Przeczytaj, jakie są korzyści współpracy z Rozpisani.pl:

– pomożemy Ci wydać własną publikację
– wprowadzimy ją na rynek księgarski
– jako pisarz i wydawca masz dużą niezależność
– zachowujesz pełne prawa autorskie, kontrolę nad zawartością i projektem książki, decydujesz o jej cenie
– dostajesz atrakcyjne honorarium – znacznie wyższe niż w tradycyjnych kontraktach wydawniczych – oraz stały dostęp do wyników sprzedaży i prosty system rozliczeń
– książka może trafić do dystrybucji nawet w ciągu sześciu tygodni
– gwarantujemy usługi wydawnicze, korektorskie i promocyjne w atrakcyjnych cenach

Jeśli jesteś zainteresowany/-a skontaktuj się z Rozpisani.pl:
Napisz: info@rozpisani.pl lub zadzwoń 519 075 409, 502-796-038.

Więcej informacji na www.rozpisani.pl

Informacja Grupy PWN