"Królowa Saby" Tosca Leehttps://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Beletrystyka-chrzescijanska/Krolowa-Saby-AUDIOBOOK
Autor: Tosca Lee
Tytuł: Królowa Saby
Wydawnictwo: Święty Wojciech

Bilkis po śmierci matki nie może dojść do porozumienia z macochą. Nowa żona ojca oskarża ją o wszystkie nieszczęścia i chce wydać za swojego brata, który znęca się nad młodą dziewczyną. W końcu Bilkis zostaje odesłana z dworu, jednak nigdy nie zapomina, kim naprawdę jest. Gdy po latach zjawiają się u niej posłańcy z wieścią, że ojciec nie żyje, a oni z przyjemnością poprą jej roszczenia do tronu, dziewczyna decyduje się na powrót do ojczyzny. Bilkis wie, że robią to nie tylko dlatego, by lud Saby nadal mógł cieszyć się dobrobytem, lecz także dlatego, że liczą na małżeństwo z królową...

Królowa Saby Toski Lee wydana została w serii Na osi czasu wydawnictwa Święty Wojciech. Pozycja ma zarówno papierową wersję, jak i nagranie audio. Lektorką audiobooka jest Dorota Landowska, która nie udziwnia tekstu, czyta płynnie, choć na początku nie mogłam przyzwyczaić się do pauz, które skracała do minimum. W nagraniu pojawia się też gościnnie Krzysztof Gosztyła.

Główną bohaterką i narratorką powieści jest sama Bilkis. To młoda kobieta, władczyni, która pokazuje, że nie potrzeba jej męża, by sobie radzić na tronie. Jest zdecydowana, zdeterminowana i uparta, nie rzuca słów na wiatr. Dba o dobro swojego ludu, ale chce władać sama. Nie potrzeba jej mężczyzny, który odbierze jej panowanie. Choć jej postawa i decyzje często nie podobają się doradcom, Bilkis jest nieugięta. 

W książce wyróżniają się trzy tematy. Pierwszy, o którym wspomniałam wyżej, dotyczy panowania i niezależności kobiety. Główna bohaterka pokazała, że potrafi zadbać nie tylko o siebie, lecz także o swój lud. Do tego wątku dochodzą chociażby pertraktacje z Salomonem w sprawie handlu. Drugim tematem jest wiara. Bilkis jest oddana swojemu bogu, jednak ciekawi ją także wyznanie Salomona i jego bóg. Potrafi wytknąć niekonsekwencję w działaniu i myśleniu króla, który opowiada jej o Jahwe. Trzecim tematem jest temat miłości. Bilkis i Salomon na długo przed spotkaniem zaczynają do siebie pisać, ale ich relacja nie opiera się jedynie na przymierzu dwóch państw. Autorka snuje historię ich związku, który od początku pełny jest napięć i igraszek słownych, wzajemnego przyciągania i odpychania. To fascynująca opowieść.


Minusem książki może być język. Czasem brakowało mi większej liczby obcojęzycznych wtrąceń czy archaizmów, miałam wrażenie, że narracja i dialogi są mocno uwspółcześnione. Trochę nie przystawało to do czasów, w jakich rozgrywa się akcja powieści. Myślę jednak, że wiele osób nawet nie zwróci na to nawet uwagi podczas czytania czy słuchania.

Królowa Saby to książka oparta na faktach. Autorka zbierała informacje na temat głównej bohaterki i czasów, w których żyła. Powieść powstała w oparciu o źródła historyczne. Pokazano tu nie tylko ciekawych bohaterów, lecz także intrygującą epokę historyczną, w której przedstawiono m.in. wielotygodniowe podróże, różne wierzenia, odmienne spojrzenie na pozycje społeczne, tradycję i obrzędy. To pozycja wciągająca, choć nie spodziewajcie się tu wartkiej akcji i ciągłych zaskoczeń. Polecam, jeśli lubicie powieści historyczne i chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat autentycznych postaci z przeszłości.

Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Święty Wojciech.
 

2 komentarze:

  1. Raczej nie dla mnie;) Pozdrawiam serdecznie;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja z przyjemnością sięgnęłabym po książkę! Uwielbiam takie powieści, więc myślę, że niebawem egzemplarz "Królowej Saby" wyląduje na mojej półce. ;)

    Pozdrawiam i jednocześnie zapraszam do nas na www.kreatywna-alternatywa.blogspot.com na małe rozdanie ;)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!