"Fobos" Victor Dixen

https://shop.moondrive.pl/ksiazki/51-fobos-tii.html

Autor: Victor Dixen
Tytuł: Fobos
Pełny tytuł: Fobos. Tom 2
Tytuł oryginalny: Phobos 2 
Wydawnictwo: Moondrive
Liczba stron: 520

Członkowie programu Genesis wiedzą już o tym, że ich przyszłość na Marsie wcale nie zapowiada się kolorowo. Po tym jak Leonor odkryła raport dotyczący problemów technicznych stacji, na której mają zamieszkać, cała dwunastka ustala, co powinni zrobić. Czy najlepszym wyjściem będzie powrót na Ziemię? A może lepiej dolecieć na Marsa i sprawdzić, czy uda się naprawić moduły mieszkalne? Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Na szczęście kosmiczni podróżnicy nie są sami – mają na Ziemi sprzymierzeńca. A może nawet więcej niż jednego.

Fobos Victora Dixena to drugi tom cyklu o telewizyjnym show rozgrywanym w kosmosie. Sześć dziewczyn i sześciu chłopaków zostaje wysłanych w kosmos, by trafić na Marsa i tam założyć ludzką kolonię. W międzyczasie bohaterowie mają się poznawać i zdecydować, z kim chcą się związać. Pomóc im w tym mają szybkie randki – krótkie spotkania, podczas których uczestników show oddziela ściana, nie mogą się dotykać, mogą tylko rozmawiać.

Narracja w powieści śledzi nie tylko wydarzenia w kosmosie – które widzimy oczami Leonor – lecz także na Ziemi. Dostajemy dane na temat tego, jak działa Serena McBee, widzimy jej córkę, która zaczyna w końcu żyć własnym życiem, jej nowego znajomego, ale też pokazuje się nam inne osoby – widzów show. Ciekawe są też wydarzenia pokazane okiem kamery. Czytamy o tym, jak wyglądają reklamy telewizyjne, w których główne role odgrywają bohaterowie programu, a także śledzimy poczynania kolonistów z poziomu kamer umieszczonych na ich kombinezonach.

Akcja podejmuje wątki przerwane bezpośrednio w pierwszej części. Jeśli ktoś czyta powieść jedna po drugiej, nie odczuje w ogóle, że przerwał lekturę. Tym razem jednak nieco mniej skupiamy się na samych randkach, a nacisk położony jest na medialne show, które manipuluje prawdą, oraz na problemy techniczne modułów mieszkalnych na Marsie. Pierwszy temat jest naprawdę dobrze rozbudowany. Czytelnik widzi, jak telewizja działa, by kłopoty, które mają uczestnicy show, nie wyszły na jaw. Dochodzi nie tylko do manipulacji informacjami i wyłączania nadawania, lecz także do o wiele poważniejszych spraw. Oczywiście nie zapomniano całkowicie o wątku miłosnym. Uczestnicy lepiej się poznają, dostajemy więcej informacji na ich temat, a ponieważ zaczynają spędzać ze sobą więcej czasu, możemy też zauważyć, jak się zachowują. Niektóre postacie mogą zaskoczyć swoimi charakterami i temperamentami.


Drugi tom Fobosa nie odbiega klimatem od pierwszej części. Jest kilka intryg, problemów i zaskoczeń. Nie brakuje też uczuć. Forma powieści jest przyjemna w czytaniu, a fabuła przemyślana i spójna. Nie wszystkie kwestie udało się rozwiązać, co tylko podkręca atmosferę wśród tych czytelników, którzy czekają na trzeci tom.

Fobos to świetna lektura młodzieżowa z akcją umieszczoną w kosmosie. Czyta się szybko i nie można się oderwać. Pierwsza część zrobiła na mnie ogromne wrażenie, druga tylko potwierdziła, że autor ma niesamowitą wyobraźnię i potrafi kreować fabułę tak, że ani na chwilę nie można odłożyć książki na półkę – no, chyba że już się ją skończyło. Jeśli lubicie książki, w których akcja rozgrywa się w kosmosie, bohaterowie nie są sztuczni, a fabuła nie jest jednowątkowa, zachęcam. To naprawdę dobra powieść dla młodzieży, choć i nieco starsi czytelnicy bez przeszkód mogą po nią sięgnąć.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Moondrive:
Książka dostępna w MOONDRIVE SHOP: KLIK
 

3 komentarze:

  1. Słyszałam wiele pozytywnych recenzji o pierwszym tomie, więc mam nadzieję, że niebawem go nadrobię i sięgnę po tę książkę. Osadzenie akcji w kosmosie wydaje się naprawdę fajnym pomysłem, wybija się na tle innych młodzieżówek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcę zapoznać się z tą historią, jednak w najbliższym czasie niestety się na to nie zanosi, ponieważ mam na stosie masę innych pozycji :( Ale w końcu NA PEWNO! :)
    aga-zaczytana.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!