"Słodkie życie" Olga Klara ManiakAutor: Olga Klara Maniak
Tytuł: Słodkie życie
Wydawnictwo: Salento
Liczba stron: 140

www.slodkie-zycie.pl

Magda szykuje się do ślubu z ukochanym Michałem. Jej życie zmieni się całkowicie – nie tylko będzie żoną, lecz także wyprowadzi się z Polski, by wraz z mężem mieszkać w Tunezji, gdzie ten dostał pracę. Michał przed ślubem pojechał załatwić wszystkie formalności związane z nową posadą, a Magda na miejscu dopinała ostatnie rzeczy związane z ich wielkim dniem. I gdy już wszystko było przygotowane, Michał zadzwonił i oświadczył, że... ślubu nie będzie. Magda niewiele myśląc, spakowała się i ruszyła do Tunezji, by porozmawiać z byłym narzeczonym. Niestety, we Włoszech podczas przesiadki ktoś ukradł jej portfel i dziewczyna utknęła w obcym państwie...

Słodkie życie Olgi Klary Maniak to powieść, w której główną bohaterką i narratorką jest Magda. To zwykła dziewczyna, bardzo rozsądna (poza spontanicznym wyjazdem za ukochanym nie zdarzyło jej się „szaleć”) i poukładana. Dla miłości jest w stanie poświęcić pracę, wyprowadzić się i postawić całe swoje życie na głowie. Magda nie należy do osób, które łatwo się poddają – nie rozpacza, lecz bierze się do pracy, by jakoś poradzić sobie z problemem, z którym przyszło jej się zmierzyć.

Bohaterka musi zatem wymyślić, jak wydostać się z Włoch. Nie ma dokumentów, pieniędzy, nie ma nawet gdzie spać. Udaje jej się jakoś wszystko zorganizować, ale okazuje się, że odzyskanie portfela nie będzie takie łatwe. By nie sprawiać kłopotu nowym znajomym, postanawia, że zrobi wszystko, by się im jakoś odwdzięczyć. I tak zaczyna się jej przygoda z Włochami.


Książka skupia się głównie na temacie radzenia sobie w obcym państwie. Magda nie ma czasu myśleć o byłym narzeczonym, ponieważ robi wszystko, by jej obecna sytuacja była znośna. Dziewczyna szkoli język, poznaje zwyczaje Włochów, pracuje i wiele się uczy. W tle autorka przemyca nam też informacje na temat kraju, w którym przyszło żyć Magdzie – nie tylko jego kultury i historii, lecz także jedzenia, zachowania ludzi. Dodatkowo czytelnik zaczyna też zauważać, jak zmienia się główna bohaterka – dawniej zdawała się osobą, która była wycofana. Robiła wszystko, by innym było dobrze. Zgodziła się, by matka wybrała za nią suknię ślubną, nie protestowała, gdy przyszły mąż dostał pracę w innym kraju, nie miała nic przeciwko rzuceniu własnej posady. Nagle Magda, pod wpływem różnych wydarzeń, jakby odżywa. Robi to, co sprawia jej przyjemność, ma czas się zrelaksować, jest po prostu szczęśliwa.

Słodkie życie to książka bardzo przyjemna. Lekka, idealna na wieczór, bez wielowątkowych intryg i złożonych problemów – ot, powieść napisana przez życie można by powiedzieć. Na dodatek jej forma jest naprawdę interesująca. Autorka tworzy powieść internetową, która od 16 lutego, co czwartek, wychodzi w odcinkach na stronie www.slodkie-zycie.pl. Każdy może przeczytać pierwszą część za darmo, a kolejne kupować albo pojedynczo, albo w pakietach, albo od razu w całości. To naprawdę ciekawy pomysł, więc koniecznie sprawdźcie tę stronę, a potem zacznijcie zaczytywać się w przygodach Magdy we Włoszech.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości  autorki, Olgi Klary Maniak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Daj znać, co sądzisz o wpisie!