"Księga wieszczb" Erika Swyler

Autor: Erika Swyler
Tytuł:  Księga wieszczb
Wydawnictwo:  Czarna Owca
Liczba stron:408


Simon jest bibliotekarzem, który właśnie stracił pracę. Na dodatek mieszka w rozpadającym się domu, który wymaga remontu. Gdy do jego rąk trafia tajemnicza, stara księga, w której znajduje wzmiankę o swojej babci, jest zaskoczony. Przysłał mu ją obcy mężczyzna, mający nadzieję na to, że ta pamiątka rodzinna będzie dla Simona miłym prezentem. Podczas lektury mężczyzna dowiaduje się niepokojących rzeczy o swoich przodkach i zaczyna się martwić o dalsze losy najbliższych. Czy to możliwe, że ciąży nad nimi klątwa? Czy Simon odkryje prawdę o rodzinie?

Księga wieszczb Eriki Swyler przedstawia dwie historie – współczesną Simona i dawną związaną z trupą cyrkową prowadzoną przez właściciela tajemniczej książki.

Dzieje Simona są interesujące z kilku powodów. Simon pochodzi z niezwykłej rodziny. Jego matka pracowała w cyrku, potrafiła wytrzymać pod wodą naprawdę długo. Niestety popełniła samobójstwo, a jakiś czas później zmarł także ojciec Simona. Chłopak musiał sam wychowywać młodszą siostrę Enolę, która poszła w ślady matki i również dołączyła do trupy cyrkowej. Simon znalazł pracę w bibliotece, spotykał się z koleżanką z pracy i ucinał pogawędki z sąsiadem. Niestety, w pewnym momencie ta stabilizacja się skończyła – dom zaczął się osuwać, mężczyzna został zwolniony, siostra wróciła do domu z chłopakiem, a nieporozumienia z dziewczyną się nasiliły…

I w tym właśnie momencie do rąk Simona trafiła tajemnicza księga właściciela trupy cyrkowej. Z niej dowiedział się o swoich przodkach i odkrył pewnego rodzaju klątwę, która wisi nad jego rodziną. Czy dotknie ona i jego pokolenie? Dlaczego właśnie ta rodzina została nią naznaczona? I jaki związek ma to z księgą, którą otrzymał?

Drugim torem biegnie opowieść z przeszłości. Pokazano dzieje chłopca wędrującego z cyrkiem, jego życie i problemy. Młodzieniec dopiero w cyrku poczuł, że może przynależeć do jakiejś grupy. Tu poznał przyjaciół i miłość, trupa stała się jego rodziną. Zarówno jego historia, jak i Simona pełne są tajemnic i niewyjaśnionych okoliczności.


Powieść ma niesamowity klimat – lekko niepokojący, tajemniczy, niemal eteryczny. Szara rzeczywistość miesza się z atmosferą cyrkowej zabawy. Czytelnik może poznać lepiej nie tylko głównego bohatera, lecz także codzienne życie trupy cyrkowej, jej problemy i radości. Powoli odkrywamy kolejne szczegóły sprawy, która wiąże się z księgą otrzymaną przez Simona i wciągamy się w tę historię coraz bardziej.

Księga wieszczb to pozycja interesująca głównie przez fabułę – fatum rodziny Simona sprawia, że nie możemy doczekać się finału i rozwiązania tajemnicy. Do tego dobrze wykreowano poboczne tematy – problemy rodzinne, miłosne, zawodowe są tak przyziemne, że kontrast między nimi a tematem „klątwy” jest jeszcze lepiej widoczny i podkreśla w ten sposób niezwykłość sekretu, który odkrywa Simon.

Księga wieszczb to dobra lektura, która pozwala oderwać się od codzienności. Ciekawa, pomysłowa i dobrze napisana – tak można streścić tę powieść. Jeśli lubicie pozycje ze szczyptą tajemniczości, spodoba się wam ta książka.Książka zrecenzowana dla portalu Wywrota.pl.7 komentarzy:

 1. To prawda, zasługuje na uwagę, ale dla mnie zabrakło jej nieco dynamizmu. Lubię takie książki z klimatem. 😉

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, zasługuje na uwagę, ale dla mnie zabrakło jej nieco dynamizmu. Lubię takie książki z klimatem. 😉

  OdpowiedzUsuń
 3. Powieść mam na oku od kilku tygodni, jednak gdy już mam ją w rękach, w oko wpada coś innego, coś, na co od dawna polowałam... Najbardziej przemawia do mnie klimat tej książki, jestem ciekawa, jak Autorka ukazała funkcjonowanie trupy cyrkowej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszę o niej dużo pochlebnych opinii, więc z pewnością po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten cyrkowy wątek w szczególności mnie intryguje :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka już czeka na mojej półce. Czuję, że mnie bardzo wciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę przyznać, że bardzo intryguje mnie ten tytuł. Klimatyczna opowieść z tajemnicą to coś w sam raz dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!