"Z dala od zgiełku" Thomas HardyAutor: Thomas Hardy
Tytuł oryginalny: Far from the madding crowd
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 476

http://www.taniaksiazka.pl/z-dala-od-zgielku-p-567349.html

Thomas Hardy to angielski pisarz i poeta. Jedną z jego najbardziej znanych powieści jest Z dala od zgiełku, którą w 2015 roku wydała Nasza Księgarnia.

Gabriel Oak jest farmerem. Wiedzie spokojne życie, aż pewnego dnia spotyka na swojej drodze piękną nieznajomą. Kobieta mieszka w sąsiedztwie. Jest piękna i dumna, ale nie boi się pracy. Gabriel jest nią zafascynowany do tego stopnia, że postanawia się z nią ożenić. Betsaba odrzuca go jednak – chce być niezależna. Nie potrzebny jej mężczyzna, by być szczęśliwą. Na dodatek kobieta otrzymuje w spadku ziemię i przenosi się. Natomiast Gabriela spotyka wypadek, który przekreśla jego karierę farmerską. Oak rusza w drogę, szukając nowej pracy i myśląc o ukochanej.

Narrator trzecioosobowy często zwraca się do czytelnika i mówi w liczbie mnogiej. Możemy przeczytać frazy w stylu „zauważmy”, „zobaczmy”. Przez większość książki śledzi on Gabriela, opisuje, co mężczyzna czuje, myśli i robi. Momentami jednak przenosi się w inne miejsca i daje obraz tego, co dzieje się u innych bohaterów.

W powieści głównym wątkiem jest miłość. Nie da się temu zaprzeczyć. Oak kocha Betsabę, ale nie jest jedynym kandydatem do jej ręki. Kobieta jest jednak niezależna. Nie robią na niej wrażenia męskie westchnienia. W końcu jednak i ona się zakochuje.

Miłość w powieści nie jest prosta. Mamy do czynienia z różnymi jej odcieniami. Jeden z nich jest skryty, wycofany i chociaż cierpi, cieszy się również, że jego ukochana jest szczęśliwa. Miłość jest też obsesją dla innego bohatera. Nie dopuszcza on do siebie myśli o porażce w staraniach o zdobycie serca kobiety jego marzeń. Jest też miłość powierzchowna, która kocha wygląd.

Powieść doskonale opisuje też realia dawnych czasów. Mamy wiek XIX. Opisy życia z tamtych czasów są bardzo interesujące. Poznajemy głównie życie na wsi, gdzie praca jest najważniejsza. Ponieważ narrator zagląda do różnych warstw społecznych wiemy, czym zajmuje się zarówno Betsaba, jak i jej pracownicy.

Warto jeszcze wspomnieć o polskim przekładzie. Język jest nieco odmienny od współczesnego, pasuje do treści książki. Pod tytułami rozdziałów znajdziemy podtytuły, które informują o tym, co czeka nas na najbliższych stronach. To ciekawe rozwiązanie, rzadko spotykane obecnie.

Książka jest naprawdę ciekawa. Miłość jest głównym tematem, ale poza tym dostajemy wiele innych rzeczy, które zwracają uwagę. Życie w XIX wieku jest tu pokazane na kilku płaszczyznach. Dowiadujemy się, jak wyglądały relacje międzyludzkie, praca, sądownictwo, podróże i gospodarstwa. To wszystko dzieje się gdzieś w tle, ale warto o tym pamiętać. Dodatkowo autor postarał się o cały wachlarz przeżyć wewnętrznych bohaterów. Bardzo różne emocje, które targają bohaterami, pokazują, że ludzie w XIX wieku niczym nie różnią się od współczesnych. Wtedy również się bali, cierpieli, zakochiwali, byli szczęśliwi, zmęczeni i rozczarowani.

Polecam tym, którzy chcą cofnąć się w czasie i przeczytać o miłości. To piękna opowieść, która wciąga od pierwszej strony. Na jej podstawie pojawił się niedawno film, dlatego tym bardziej polecam przeczytać przed oglądaniem.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Księgarni Tania Książka:
taniaksiazka.pl


14 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Tak mnie znudził... A książka zrobiła na mnie wrażenie :)

   Usuń
 2. Moje pierwsze spotkanie z Thomasem Hardym było raczej kiepskie, więc średnio mam ochotę na kolejne :) Ale ta książka zapowiada się lepiej niż Tessa ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie urzekła zarówno Tess, jak i "Z dala od zgiełku". Obydwie pokazały urok angielskiej wsi, zwyczajów i codziennego życia mieszkańców. Lubię te klimaty, choć przyznam, że Tess wywarła na mnie zdecydowanie większe wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wprawdzie wole książki osadzone we współczesności, jednak ta mnie kusi.
  Może przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fabuła mnie zainteresowała, ale czas akcji trochę odstrasza :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Co prawda nie jestem fanką miłosnych historii, ale ten czas akcji bardzo mnie kusi ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam inne pozytywne recenzje tej książki. Choć początkowo nie byłam przekonana, chciałabym się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytałam jeszcze, ale ciekawe się prezentuje :)
  http://nikolaobecna.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ojeje co tu robić. Matura coraz bliżej.... czasu prawie kompletnie brak na czytaniee, pieniędzy na książki też nie przybywa =D A ty mi tu pokazujesz książkę, którą koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że kiedyś przeczytam tę książkę :) Najbardziej podoba mi się to, że jest napisana "innym" językiem :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Krótko mówiąc: czytałam i pokochałam. Poszukuję obecnie innych książek tego autora... w dodatku mam wielką ochotę na film :))

  PS. Mam nadzieję, że się nie pogniewasz za ten mały spam, ale zapraszam do udziału w konkursie u mnie na blogu w którym można wygrać książkę "Pocałunki piasku": http://ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com/2015/10/395-konkurs.html :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jeszcze jej nie czytałam, a swego czasu chodziła za mną... Zdecydowałam się jednak na film i nie było to dobre posunięcie, bo nieco mnie zawiódł. Nie oczekiwałam innej historii, ale może problem tkwi w jej wykonaniu. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeszcze trochę i się za nią zabieram! :)
  Pozdrawiam serdecznie! ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!